ΣΔΥΜ: Έσπασε όλα τα ρεκόρ ο 19oς αγώνας δρόμου Καλαμάτας!

Με ρεκόρ συμμετοχών δρομέων όλων των ηλικιών διοργανώθηκε σήμερα για άλλη μια χρονιά στην Καλαμάτα, το μεγαλύτερο δρoμικό event που δεν είναι άλλο από τον 19ο Δρόμο της Καλαμάτας, που διοργανώνει ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας, με την αιγίδα και την υποστήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου και του Δήμου Καλαμάτας. Κι όχι μόνο αυτό, ο νικητής Νικολακέας έκανε έναν απίστευτο χρόνο μετά από πολλά χρόνια και κέρδισε το χειροκρότημα, το χρυσό μετάλλιο και το κύπελλο της διοργάνωσης!

Φέτος οι συμμετέχοντες έσπασαν το περσινό ρεκόρ και με τη βοήθεια του καιρού, που ευτυχώς κράτησε, στην κεντρική πλατεία από τις έξι το απόγευμα βρέθηκαν περισσότεροι από 3.000 δρομείς, που συμμετείχαν στο δυναμικό βάδισμα, στον αγώνα δρόμου των 10 km αλλά και τον "οικογενειακό" αγώνα της πιο μικρής απόστασης του 1,5km. Συνολικά στις δυο πρώτες κατηγορίες, χρονομετρήθηκαν 1.406 αθλητές!

Και φέτος ο αγώνας είχε φιλανθρωπικό σκοπό και τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν θα πάνε στον Σύλλογο τυφλών Καλαμάτας.
Ήταν μία γιορτή του αθλητισμού και άλλη μία τρανή απόδειξη, όταν συνεργάζονται όλοι οι φορείς η επιτυχία είναι δεδομένη...

Σημαντική φυσικά ήταν και η βοήθεια και η στληριξη που παρείχαν γνωστές επιχειρήσεις της πόλης μας, αλλά και η συνεισφορά του βουλευτή Μεσσηνίας και μέλους του συλλόγου δρομέων υγείας Πέτρου Κωνσταντινέα, ο οποίος εξασφάλισε ένα αξιοσέβαστο χρηματικό ποσό για να ανέβει επίπεδο η διοργάνωση.

Πρώτος νικητής από τους άντρες ήταν ο Νικόδημος Νικολακέας με χρόνο 33:43 δευτ., ενώ πρώτη από τις γυναίκες τερμάτισε για άλλη μια χρονιά η Κατερίνα Μπερδούση με χρόνο 41:12.

Λίγο μετά τις 20:15 το βράδυ έγιναν και οι απονομές στους νικητές από την Αντιπεριφερειάρχη Μεσσηνίας Αντωνία Μπούζα, τον αντιδήμαρχο οικονομικών Καλαμάτας Δημήτρη Μπούχαλη και τον βουλευτή Μεσσηνίας Πέτρο Κωνσταντινέα.
Όλοι μαζί έδωσαν ραντεβού για την επόμενη χρονιά στον 20ό αγώνα δρόμου Καλαμάτας!