Σχολικό Λυκείων: Μεγάλη νίκη-πρόκριση για το 6ο ΓΕΛ Καλαμάτας στα πέναλτι επί του 1ου ΕΠΑΛ Τρίπολης

Μεγάλη πρόκριση στην 3η φάση του σχολικού πρωταθλήματος Λυκείων πέτυχε το 6ο ΓΕΛ Καλαμάτας καθώς επιβλήθηκε 3-1 στα πέναλτι (1-1 ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια) του 1ου ΕΠΑΛ Τρίπολης στο “Παν. Μπαχράμης”.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και να οδηγήσουν το ματς στα πέναλτι όπου πήραν τη μεγάλη πρόκριση.

ml-6o-gel-kalamatas-tripoli-20220504-001

ml-6o-gel-kalamatas-tripoli-20220504-004

Η ομάδα της Τρίπολης έχοντας ως βάση ποδοσφαιριστές της Κ17 και Κ19 του Αστέρα, είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και δημιούργησε περισσότερες τελικές, αλλά όποτε χρειάστηκε ο τερματοφύλακας του 6ου ΓΕΛ και του Εθνικού Μελιγαλά Στράτος Παπανικολός δήλωσε “παρών”.

Οι αρκάδες μπήκαν μπροστά στο σκορ με σουτ του Μποτόπουλου στο 44’ (35λεπτα τα ημίχρονα) ενώ η ισοφάριση για τους Μεσσήνιους ήρθε στο 61’ από προσπάθεια του Κιόρι και όμορφο τελείωμα του Κράκουλι.

ml-6o-gel-kalamatas-tripoli-20220504-017

Στα πέναλτι η Καλαματιανή ομάδα φάνηκαν πιο ψύχραιμη και εύστοχη και πήρε τη νίκη με 3-1.

Καπέρδας άουτ

Διαιτητής: Γ. Μπόζιος (Αρκαδίας). Βοηθοί: Ευαγ. Ατράπης , Χαρ. Τοτάκης (Μεσσηνίας)

6ο ΓΕΛ Καλαμάτας (Μπάμπης Μπάμπαλης): Παπανικολός, Λούτα, Γουρνάς. Κιόρι, Καρλής, Μπάκας (42’ Τσάκωνας), Μπάμπης, Θοδωρής, Σαούτης, Κράκουλι, Βράπι.

1ο ΕΠΑΛ Τρίπολης: Αποστολόπουλος, Χατζόπουλος (70’ Τσιώλης), Σκαπέρδας, Καραγλάνης, Νικολόπουλος Ε (53’ Νικολόπουλος Γ.), Κάλα, Μποτόπουλος, Λάσκαρης, Κουτσιουδης, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης

Το 6ο ΓΕΛ θα μάθει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση την Παρασκευή, στην αναμέτρηση της Λακωνίας με τον νικητή της αναμέτρησης ΚορινθίαΑργολίδα.