Σάκκαρη – Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ρότζερς (video)

Έπειτα από δύο ώρες και 18 λεπτά η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε από την Σέλμπι Ρότζερς 2-1 σετ (7-6, 2-6, 6-4) και αποχαιρέτησε το τουρνουά της Αδελαΐδας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια εμφανίστηκε βελτιωμένη στο σερβίς του πρώτου σετ και κατάφερε με μπρέικ να κάνει το 4-3. Η Ρότζερς όμως απάντησε (4-4) και στη συνέχεια «έσβησε» το διπλό μπρέικ πόιντ ισοφαρίζοντας σε 5-5.

Στο τάι μπρέικ η Σάκκαρη πήρε προβάδισμα με 4/2, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει ένα σερί αβίαστων λαθών (15 συνολικά στο σετ), με αποτέλεσμα η Ρότζερς να φτάσει στην κατάκτηση με 7/5 σε κάτι λιγότερο από μια ώρα.

Στο δεύτερο σετ η Ρότζερς έκανε γρήγορα το 2-0 βάζοντας δύσκολα στη Σάκκαρη. Ωστόσο η απάντηση της Μαρίας ήταν άμεση. Συγκεκριμένα, κατέκτησε τα επόμενα έξι γκέιμ, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο το ποσοστό της στο πρώτο σερβίς (71%).

Στο τρίτο σετ μία φάση ήταν αρκετή για να χαθεί η συγκέντρωση της Σάκκαρη. Η Νο. 6 τενίστρια στον κόσμο διαμαρτυρήθηκε για έναν θόρυβο εκτός κορτ την ώρα του σερβίς της Αμερικανίδας. Ο διαιτητής όμως μέτρησε κανονικά τον πόντο και έτσι η Ρότζερς ισοφάρισε σε 2-2.

Εμφανώς επηρεασμένη από τη φάση η Μαρία υπέπεσε σε φθηνά λάθη και μοιραία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο 2022 και δεύτερη απέναντι στην Ρότζερς σε ισάριθμα ματς.