Πρώτη ευρωπαϊκή ήττα για την ΑΕΚ , 79-70 η Σολέ

Στη Γαλλία σταμάτησε το φετινό σερί της ΑΕΚ στο Basketball Champions League. Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν από τη Σολέ με 79-70 στον τέταρτο αγώνα τους για το Γ’ όμιλο και υποχώρησαν στο 3-1.

Παρά την ήττα της η ΑΕΚ παραμένει σε θέση ισχύος αναφορικά με την πρόκρισή της στην επόμενη φάση και θα έχει ακόμα δύο ευκαιρίες, στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, ώστε να την «κλειδώσει». Η Ένωση θα παίξει στο Ισραήλ κόντρα στη Χάποελ Χολόν (στις 5/1) και στη Λευκορωσία απέναντι στη Τσμόκι-Μινσκ (στις 20/1).

Στον πρώτο της εκτός έδρας αγώνα στη διοργάνωση η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με τους Γάλλους να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκε ακόμα και στο -10 (31-21 στο 13′) όμως με πρωταγωνιστές του Μορέιρα, Ρογκαβόπουλο και Λάνγκφορντ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (40-40) και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-40 έπειτα από τρίποντο του Γκίκα. Διατήρησε το προβάδισμά της και στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας ως και το +8 (51-59) και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (58-59).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι ανακτώντας γρήγορα το προβάδισμα. Από την πλευρά της η ΑΕΚ ήταν άστοχη ιδιαίτερα έξω από τα 6,75μ. καθώς απώλεσε πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Οι Χόρβατ και Φοφανά κέρδισαν τις μάχες στα τελευταία λεπτά, διατηρώντας τη Σολέ σε απόσταση ασφαλείας με τη γαλλική ομάδα να παίρνει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

ΣΟΛΕ: Φοφανά (2), Χρόβατ 14 (1), Τζόουνς 9, Κρομά 10, Στόκτον 14 (1), Μπλέικς 8 (2), Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ: Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 22 (1), Ματσιούλις 7 (1), Μορέιρα 19 (12 ριμπ.), Ζήσης, Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6 (2).