Πρωταθλητής Ευρώπης στο σκιφ ελαφρών βαρών ο Παπακωνσταντίνου, «ασημένια» η Φίτσιου (pics)

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου είναι Πρωταθλητής Ευρώπης στο σκιφ ελαφρών βαρών στην κωπηλασία.

Κρατώντας τρομερό ρυθμό ο Έλληνας κωπηλάτης τερμάτισε πρώτος καθαρίζοντας την κούρσα από τα μισά στο ευρωπαϊκό του Μονάχου.

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου με εντυπωσιακή εμφάνιση ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στον τελικό του σκιφ ελ. βαρών, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Ο 23χρονος κωπηλάτης κάλυψε τα 2000μ. σε 7:21.84, φθάνοντας στη νίκη και το χρυσό μετάλλιο με εντυπωσιακό τρόπο.

Μετά τα πρώτα 500μ., πέρασμα σε 1:47.96, ο Παπακωνσταντίνου άνοιξε το ρυθμό του, με τον Ιταλό Γκαμπριέλ Σοάρες να είναι ο μόνος που προσπάθησε να τον ακολουθήσει.

Ο Παπακωνσταντίνου πέρασε τα 1.000μ. σε 3:37.99, ο Σοάρες σε 3:39.29, η μεταξύ τους διαφορά ήταν σχεδόν στα 3 δευτερόλεπτα στα 1.500μ. (πέρασμα σε 5:29.89 ο Παπακωνσταντίνου) για να περάσει με άνεση πρώτος το σημείο τερματισμού και να γίνει πρωταθλητής Ευρώπης.

«Ήμουν λίγο ανήσυχος πριν από τον αγώνα γιατί ήμασταν τόσο κοντά στα ημιτελικά, αλλά είμαι ευτυχισμένος που κατάφερα να κάνω ό,τι έπρεπε να για να πάρω τη νίκη» είπε στην πρώτη του δήλωση ο Παπακωνσταντίνου.

Ασημένια η Φίτσιου

Η Ζωή Φίτσιου τερμάτισε δεύτερη στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας που ολοκληρώνεται σήμερα (14/8) στο Μόναχο. Η Ελληνίδα σκιφίστρια πέρασε τη γραμμή του φίνις σε χρόνο 08:09.21. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρουμάνα Ιονέλα Κόζμιουκ με 08:04.41, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος η Ολλανδή Μαρτίνε Φελτχάις με 08:10.20.

Εκτός βάθρου έμειναν η Ιρλανδή Αόιφε Κάσεϊ (4η, 08:11.68), η Ιταλίδα Στεφανία Μπουτινιόν (5η, 08:16.62) και η Γερμανίδα Μαρί-Λουίζε Ντράγκε (6η, 08:24.81).

Αν και ήταν 4η στα πρώτα μέτρα της κούρσας, η Ζωή Φίτσιου με ντεμαράζ στο τέλος κατάφερε ν' αφήσει στην 3η θέση την Ολλανδή Φελτχάις, την ώρα που η Ρουμάνα Κόζμιουκ είχε φύγει ξεκάθαρα μπροστά στην πρώτη θέση.