Πρέμιερ Λιγκ: Καταιγίδα η Γιουνάιτεντ, ρεκόρ ο ΜακΤόμινεϊ (βίντεο)

Εντυπωσιακό παιχνίδι, εντυπωσιακό σκορ, εντυπωσιακός ΜακΤόμινεϊ! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε 6-2 την Λιντς, έχοντας φτάσει στο 2-0 στο… 3ο λεπτό με δύο γκολ του Σκοτ ΜακΤόμινεϊ!

Ο 24χρονος Σκωτσέζος μέσος άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έκανε και το 2-0! Ο ΜακΤόμινεϊ έγινε ο πρώτος παίκτης στην Πρέμιερ Λιγκ που πετυχαίνει δύο γκολ στα πρώτα τρία λεπτά!

Η εκκίνηση στο ματς ήταν φανταστική, όπως όμως και η συνέχεια! Στο 20΄ ο Μπρούνο Φερνάντες σκόραρε για το 3-0 και στο 37΄ ο Λίντελοφ έγραψε το 4-0! Η Λιντς μείωσε σε 4-1 με τον Κούπερ στο 41΄, αλλά η Γιουνάιτεντ είχε και άλλα γκολ.

Ο Τζέιμς στο 66΄ έκανε το 5-1 και ο Μπρούνο Φερνάντες με το δεύτερο δικό του, αυτή τη φορά με πέναλτι έκανε το 6-1 στο 70΄ και τρία λεπτά αργότερα ο Ντάλας έγραψε το τελικό 6-2!

Με αυτό το τρίποντο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέβηκε στην θέση, στο -12 από την 3η Λέστερ και στο -5 από την 1η Λίβερπουλ, έχοντας όμως και ένα ματς λιγότερο!

Τον δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα κατέκτησε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ νωρίς το απόγευμα της Κυριακής στο Μπράιτον, παραμένοντας ωστόσο χωρίς νίκη και ουραγός στην κατάταξη της Premier League.

Οι «λεπίδες», παρότι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το α’ ημίχρονο (αποβολή Λούντστραμ στο 41′), κατόρθωσαν να προηγηθούν στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης και τελικά πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, κρατώντας στο 1-1 τους «γλάρους» του Μπράιτον.

Λίγο αργότερα, η Λέστερ πέτυχε σπάνιο διπλό στο Λονδίνο επί της Τότεναμ με 0-2. Για να έρθει αυτό το σκορ χρειάστηκε πρώτα να δοθεί πέναλτι μέσω του VAR υπέρ των «αλεπούδων» στα… χασομέρια του ημιχρόνου, αλλά και να βάλει αυτογκόλ ο Αλντερβάιρελντ, ενώ η Λέστερ είχε και ακυρωθέν γκολ στο… χιλιοστό!