Premier League: «Τεσσάρα» για την Άρσεναλ και ξανά στο +5 στην κορυφή – Νίκη και για τη Λίβερπουλ με ασίστ του Τσιμίκα

Ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League έκανε η Άρσεναλ, η οποία συνέτριψε στο «Εμιρέιτς» την Έβερτον με 4-0, σε εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής.

Το τρίτο σερί «τρίποντο» στο πρωτάθλημα (προηγήθηκαν οι εκτός έδρας επιτυχίες επί των Άστον Βίλα και Λέστερ) έφερε το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα στο +5 από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, με τις δύο ομάδες να μετρούν, πλέον, από 25 παχνίδια.

Η «σεμνή τελετή» στο Λονδίνο είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο μέρος, όταν οι «κανονιέρηδες» σκόραραν δύο φορές στο φινάλε του 45λεπτου (Σάκα στο 40΄ και Μαρτινέλι στο 45΄+1), με την Έβερτον να μην μπορεί ν΄ αντιδράσει στη συνέχεια και να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, με τον Όντεγκααρντ στο 71΄ κι εννέα λεπτά αργότερα με τον Μαρτινέλι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 3ο στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Η Λίβερπουλ σε μία περίοδο που δεν πάει καθόλου καλά στις διοργανώσεις που συμμετέχει πέτυχε μεγάλη νίκη στο «Άνφιλντ» επί της Γουλβς με 2-0, στο δεύτερο χρονικά σημερινό εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης ημέρας του πρωταθλήματος.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να δίνει ασίστ στον Σαλάχ στο δεύτερο τέρμα (έπαιξε βασικός σε όλο το ματς) και με καλό δεύτερο μημίχρονο, οι «κόκκινοι» πήραν το «τρίποντο» με τα γκολ των Φαν Ντάικ και Σαλάχ και με παιχνίδι λιγότερο διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για να μπουν στην τετράδα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Φούλαμ-Τσέλσι 2-1

(25΄ Γουίλιαν, 73΄ Βινίσιους – 47΄ Κουλιμπαλί)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γ. 1-1