Premier League: Κορυφή με ανατροπή η Λίβερπουλ, ήττα Άρσεναλ και ιστορική τριάρα της Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ

Δεν σταματάει πουθενά η Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι η οποία ονειρεύεται... τετράδα για τα καλά. Πρώτα κέρδισε την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ και μια αγωνιστική αργότερα κέρδισε και την Άρσεναλ του Αρτέτα ρίχνοντάς την από την κορυφή.

Με γκολ του Τζον ΜακΓκιν στο 7' οι «Χωριάτες» προηγήθηκαν από νωρίς και έκτοτε δεν άφησαν την Άρσεναλ να κάνει το παιχνίδι της τόσο ώστε να δεχθεί γκολ ισοφάρισης καθώς τις λίγες φορές που χρειάστηκε ο Μαρτίνεζ ήταν εκεί.

Οι «Κανονιέρηδες» παρατάχθηκαν χωρίς τον Μικέλ Αρτέτα στον πάγκο τους λόγω αποβολής (επειδή... πανηγύρισε το γκολ στο 90' κόντρα στη Λούτον) αλλά παρ' όλα αυτά κατάφεραν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το παιχνίδι. Για ακόμη μια φορά βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κάι Χάβερτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω επαφής του Γερμανού με το χέρι.

Η Λίβερπουλ ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Στο τέλος της ημέρας, χαμογελάει ο Γιούργκεν Κλοπ και η Λίβερπουλ καθώς ο Ουνάι Έμερι πρώτα κέρδισε την Μάντσεστερ Σίτι για να πάει δεύτερος, και σήμερα κέρδισε την Άρσεναλ με τους «Κόκκινους» του Μέρσεϊσαϊντ να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στο +1 από την ομάδα του Αρτέτα και στο +2 από την εκπληκτική Βίλα του Ουνάι Έμερι.

Τι και αν το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ματετά στο 58′, στην συνέχεια βρήκε τα κατάλληλα ψυχικά αποθέματα φτάνοντας σε μια σπουδαία ανατροπή με σκόρερ του Σαλάχ (76′) και Έλιοτ(90+1′), για να επικρατήσει 2-1 της Κρίσταλ Πάλας.

Κάζο Μάντσεστερ

Μια απίθανη Μπόρνμουθ εμφανίστηκε στο Ολντ Τράφορντ με τα «Κεράσια» να σκορπίζουν την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κερδίζοντας την με 0-3 χάρη σε γκολ των Σολάνκε στο 5', Μπίλινγκ στο 68' και Σενέσι στο 73' με τον Ουατάρα να σκοράρει ξανά για το 0-4 αλλά να βλέπει τον VAR να ακυρώνει το τέρμα του για επαφή με το χέρι.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ με τους «Κόκκινους Διάβολους» να... μένουν στα ατομικά βραβεία του Νοεμβρίου (Τεν Χαχ καλύτερος προπονητής του μήνα, Μαγκουάιρ καλύτερος παίκτης του μήνα) και να βυθίζονται εκ νέου στην εσωστρέφεια.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα η Νότιγχαμ προηγήθηκε νωρίς στο Γουλβερχάμπτον αλλά ισοφαρίστηκε πριν καν βγει το ημίχρονο από τους τοπικούς «Λύκους» και δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι αν και είχε ευκαιρίες. Η Μπέρνλι φλέρταρε με μεγάλο διπλό στον αγγλικό νότο αλλά ο Αντινγκρά ισοφάρισε για την Μπράιτον ενώ η Σέφιλντ πήρε σημαντική νίκη με... γκολάρα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 1-2