Premier League: Απίθανη ανατροπή τίτλου η Σίτι – Δείτε τα γκολ

Δραματικό φινάλε είχε η Πρέμιερ Λιγκ με τους “πολίτες” να φτάνουν σε επική ανατροπή και να πανηγυρίζουν τον δεύτερο σερί τίτλο και 4ο την τελευταία πενταετία!

Σε ένα απίθανο φινάλε στο “Έτιχαντ”, η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Άστον Βίλα, όμως με τρομερή ανατροπή και τρία γκολ μέσα σε πέντε λεπτά έφτασε στη νίκη 3-2 και την κατάκτηση του τίτλου, τερματίζοντας ένα βαθμό πάνω από την Λίβερπουλ που νίκησε 3-1 την Γουλβς.

Οι «χωριάτες» του Στίβεν Τζέραρντ που έκανε ότι μπορούσε για να κόψει βαθμούς από τους «πολίτες» και να χαρίσει τον τίτλο στην ομάδα με την οποία έγραψε ιστορία στο αγγλικό ποδόσφαιρο, κατάφεραν να προηγηθούν στο 37’ με κεφαλιά του Μάτι Κας. Η Σίτι μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσει, όμως στο 69’ η Άστον Βίλα έφτασε στο 0-2 με τον Φιλίπε Κουτίνιο.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα παρά το σοκ έβγαλαν αντίδραση και στο 76’ μείωσαν σε 1-2 με κεφαλιά του Ιλκάι Γκουντογκάν. Δύο λεπτά αργότερα (78’), ο Ρόδρι με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Άστον Βίλα και ισοφάρισε σε 2-2. Το ξέσπασμα της Σίτι συνεχίστηκε και στο 81’ ο Γκουντογκάν με πλασέ από τη μικρή περιοχή έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Ντε Μπρόινε ολοκλήρωσε την ανατροπή για το τελικό 3-2 χαρίζοντας τον τίτλο στην ομάδα του.