Πόλο: Με Φουντούλη η Εθνική, 11-10 τη Γεωργία

Δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα του προολυμπιακού για την γαλανόλευκη

Με νίκη (11-10) απέναντι στην Γεωργία ξεκίνησε σήμερα (14/2) τις υποχρεώσεις της στο προολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών.

Η γαλανόλευκη επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στην συνάντηση που εξελίχθηκε σε ντέρμπι απέναντι σε μια ομάδα που έχει κάνει σημαντικά βήματα προόδου στο άθλημα σε όλα τα επίπεδα τα τελευταία χρόνια.

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη από την πρώτη περίοδο της συνάντησης και στο πρώτο ημίχρονο διατήρησε μια διαφορά 2-3 τερμάτων.

Οι Γεωργιανοί αντέδρασαν έντονα στο τρίτο οκτάλεπτο και με επιμέρους σκορ 5-2 ισοφάρισαν σε 10-10.

Στην τελευταία περίοδο το ντέρμπι συνεχίσθηκε. Με μηδέν παθητικό στην άμυνα όμως και με σκόρερ τον Φουντούλη η Ελλάδα πέτυχε την νίκη σε μια πρεμιέρα που ανέκαθεν ήταν και είναι σημαντική.

Κορυφαίος παίκτης της Εθνικής ήταν ο αρχηγός Γιάννης Φουντούλης που σκόραρε 5 φορές. Ο Θοδωρής Βλάχος χρησιμοποίησε τους δυο τερματοφύλακες (Ζερδεβά και Γαλανίδη) από ένα ημίχρονο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-3, 2-5, 1-0. Σύνολο: 11-10.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 5, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ρασμάντζε, Καβταράντζε, Νταντβάνι 1, Ιμναϊσβίλι, Μπιντάτζε, Γιέλατσα, Γιακάϊα, Σουτσιασβίλι 1, Ελέζ 4, Μαγκρακβελίτζε, Μπαράλντι 2, Βαπένσκι 2, Σουμπλάντζε.

Η Εθνική αντιμετωπίζει αύριο Δευτέρα (15/5) στις 5 το απόγευμα την Βραζιλία.

Στον όμιλο της Ελλάδας μετέχουν ακόμη το Μαυροβούνιο και ο Καναδάς, ενώ η Τουρκία δεν λαμβάνει μέρος στην διοργάνωση αφού αρκετά μέλη της αποστολής βρέθηκαν θετικά στον COVID 19.

Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας για τον Α όμιλο ο Καναδάς κέρδισε με 11-7 την Βραζιλία, ενώ το Μαυροβούνιο χωρίς αγώνα πήρε τους πρώτους βαθμούς της νίκης.