MESSINIA PLUS

Play out Νοτίου Ομίλου: Έφυγε με τον βαθμό από τη Ρόδο η ουραγός Παναχαϊκή

Η Παναχαϊκή κατάφερε να σταθεί όρθια στη Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στη μάχη που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα στο δεύτερο ημίχρονο, η ουραγός Παναχαϊκή πήρε την ισοπαλία στη Ρόδο από τον Διαγόρα (2-2) και συνεχίζει να παλεύει στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα των play out του Νοτίου Ομίλου για τη σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39' όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λεσάι, η άμυνα της Παναχαϊκής αδράνησε και ο Δημητρίου με γυριστή κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Η Παναχαϊκή κατάφερε να αντιδράσει ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 51' έπειτα από σέντρα σουτ του Μασούρα και λάθος του τερματοφύλακα Λαδά, ωστόσο ο Διαγόρας απάντησε άμεσα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μανιάς με μακρινό σουτ αιφνιδίασε τον Κολοβούρη και έκανε το 2-1 δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της Ρόδου.

Έπειτα από την επίτευξη του γκολ ο Διαγόρας έμεινε με δέκα παίκτες μετά από χειρονομία του Μανωλάκη στον πάγκο της Παναχαϊκής, η οποία έφτασε ξανά στην ισοφάριση στο 79'. Ο Μασούρας σέντραρε και ο Ντε Τομάς με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με τον Διαγόρα να παραμένει σε σχετική απόσταση ασφαλείας για την ώρα από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Διαγόρας: Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας, Παπατόλιος, Μασούρας, Τσιαντούλας (89' Ματίγιεβιτς), Αντεσίνα (58′ Νικολής), Λεσάι (81′ Βολάκης), Μανιάς.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Μπαρέ, Ζαμόρα (46′ Χριστόπουλος), Προύντζος (83′ Πετράτος), Γαϊτανίδης (68′ Νάστος), Ντε Τομάς, Καραγιάννης (68′ Μπόουνεν), Ντε Ολιβέιρα (68′ Παπαηλίου), Τραορέ, Μασούρας, Μπαξεβάνος.