Πήρε το τοπικό ντέρμπι ο Απόλλωνας και περιμένει την ΑΕΚ!

ΝΙΚΗ ΣΠΟΥΔΑΙΑΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ Η ΑΕΚ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Μεγάλη νίκη πήρε ο Απόλλωνας Καλαμάτας στο τοπικό ντέρμπι της Α2 βόλει γυναικών επί της ομάδας του Μεσσηνιακού με 3-1 σετ το Σάββατο το βράδυ στο κλειστό της Παραλίας.

Η πόλη μας έχει την τύχη να διαθέτει δυο καλές ομάδες στην Α2 κατηγορία και τέτοια παιχνίδια φέρνουν τον κόσμο στο κλειστό που σχεδόν γέμισε!
Ο Απόλλωνας Καλαμάτας έφτασε στη νίκη αφού βρέθηκε από το πρώτο σετ πίσω στο σκορ.

Ο Μεσσηνιακός πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-14 αλλά η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη, που σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας 26 πόντους, πίσω από τις Αμαζόνες, κατάφερε και ισοφάρισε μετά από ένα σπουδαίο δεύτερο σετ με 25-22 και με καλή ψυχολογία πήρε και το τρίτο σετ με 25-16.

Η ομάδα του Μεσσηνιακού όπως παρατάχτηκε στο τοπικό ντέρμπι.

Στο τέταρτο σετ η αγωνία κορυφώθηκε αφού και οι δυο ομάδες πάλεψαν στο κρίσιμο αυτό σημείο, με τον Απόλλωνα να το κερδίζει με 25-22 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!
Ο Μεσσηνιακός έχει 25 πόντους και είναι τρίτος στην βαθμολογία.

Την Τετάρτη υποδέχεται την ΑΕΚ

Την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου θα διεξαχθεί το μεγάλο ματς του Απόλλωνα Καλαμάτας με την ΑΕΚ για το Κύπελλο Βόλεϊ γυναικών. Το ματς θα ξεκινήσει στις 6 μ.μ. στο Κλειστό της Παραλίας, ενώ ορίστηκαν και οι διαιτητές που θα είναι οι Τσουμελέας και Χανδρινός.
Αυτή θα είναι μια σπουδαία ευκαιρία αλλά και πρόκληση για την τοπική μας ομάδα νακοντράρει την εξαιρετική ομάδα της ΑΕΚ που πρωταγωνιστεί στην Pre League!