Πήρε ανάσα η Ξάνθη, 1-0 τον Ατρόμητο

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Ξάνθη, την πρώτη της στην φάση των πλέι άουτ του πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε 1-0 του Ατρόμητου με γκολ που σημείωσε ο Μπαριέντος στο 77΄. Αποτέλεσμα δίνει το "φιλί της ζωής" στην ακριτική ομάδα η οποία βρέθηκε σε ιδιαίτερα δεινή θέση μετά την αφαίρεση των 12 βαθμών.

Η Ξάνθη προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο για το γκολ αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ικανές ευκαιρίες. Στην επανάληψη η Θρακική ομάδα πλησίασε στο 62΄ στο γκολ, αλλά το φάουλ του Γάλλου Τιμπό Μουλέν πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Ατρομήτου. Η αθηναϊκή ομάδα έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς και κράτησε σε απόσταση τους επιθετικούς της Ξάνθης με πολυπρόσωπη αμυντική τακτική.

Στο 77΄, όμως, η Ξάνθη βρήκε τη λύση. Ο Ζαν Μπαριέντος σε ανύποπτη φάση πήρε μπροστινή μπαλιά από τον Στάρτζεον και με ψύχραιμο σουτ αιφνιδίασε τον Μανδά, από τον οποίο έφυγε η μπάλα για να γίνει έτσι το 1-0.

Ξάνθη (Νίκος Καραγεωργίου): Μπέντο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Καρασαλίδης, Κοβάσεβιτς (52' Μουλέν), Στάρτζεον, Τερκί (52' Καμαρά), Τζουρίτσκοβιτς (57' Ντε Αμορίμ), Μπαριέντος (90' Γκαργκαλατζίδης), Φοσέ (90' Θυμιάνης).

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Ρισβάνης, Γκάλο (57' Ενσικουλού), Κιβρακίδης , Κατράνης, Ανδρούτσος (82' Βέλλιος) , Μπουσούλατζιτς, Νάτσος (80' Ούμπιδες), Γιακουμάκης (80' Ντεπό), Μανούσος ((85' Ραμπέλλο).