Πήγασος Πολίχνης- Καλαμάτα 80 3-0: “Μπλάκ άουτ” στη Θεσσαλονίκη

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η Καλαμάτα 80 στη Θεσσαλονίκη και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Πήγασο Πολίχνης στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης στο πρωτάθλημα της pre League ανδρών.

Οι “λύκοι” πήγαν στην συμπρωτεύουσα με τον αέρα των δύο μεγάλων επιτυχιών στο ξεκίνημα της Β’ φάσης, αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφεραν παρότι είχαν τις ευκαιρίες και τις δυνατότητες, αλλά τα πολλά αβίαστα λάθη έδωσαν στην Πολίχνη τη δυνατότητα να φτάσει σε ένα ανέλπιστο 3-0 και να τους υποσκελίσει στη βαθμολογία.

Η καλαματιανή ομάδα… κατάφερε να χάσει τα δύο πρώτα σετ παρότι έδειξε να έχει το πάνω χέρι. Στη μεγαλύτερη διάρκεα του πρώτου είχε σταθερό προβάδισμα με τέσσερις πόντους ενώ στο δεύτερο έφτασε να προηγηθεί και με έξι πόντους, αλλά οι ψυχωμένοι γηπεδούχοι έφτασαν σε ισάριθμες ανατροπές. Το ματς στο τρίτο σετ δεν είχε επιστροφή για την Κ80 που φέτος έμεινε για πρώτη φορά χωρίς να πάρει σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά όπου η Καλαμάτα 80 ξέφυγε 13-16 και με άσο του Χριστόφα 14-18. Κράτησε την διαφορά μέχρι το 17-21 αλλά διαδοχικά σέρβις του Μποζίδη δυσκόλεψαν την υποδοχή με αποτέλεσμα η γηπεδούχοι να περάσουν για πρώτη φορά στο σκορ 23-22. Η Καλαμάτα ισοφάρισε 24-24 με τον Δαλακούρα ο οποίος ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση, αλλά η Πολίχη πήρε το σετ με 27-25.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ όπου η Καλαμάτα 80 προηγήθηκε 5-9 και 9-15 πριν οι γηπεδούχοι αρχίζουν αρχίσουν να ροκανίζουν τη διαφορά για να ισοφαρίσουν σε 20-20 με επίθεση άουτ του Παλέντζα. Στη συνέχεια με μπλοκ σε Χαραλαμπίδη, επίθεση άουτ του Ίλιεφ και άσο του Μαυροβουνιώτη προηγήθηκαν 23-20 για να πάρουν το σετ 25-23 σε λάθος σέρβι του Ίλιεφ.

Στο τρίτο σετ ο Παναγιώτης Ντάκουρης έριξε στο παιχνίδι τους Κανελλόπουλο, Γεωργάτο αλλά η Καλαμάτα 80 βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ 9-4, 15-8, 20-14, μείωσε προσωρινά στο 22-19 αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πρόβλημα για το 25-19.