Περίπατο ξανά η Μπάγερν, γκέλαρε η Λειψία, δύσκολα η Ντόρτμουντ

Το τρένο της Μπάγερν Μονάχου δεν σταμάτησε ούτε στο Λεβερκούζεν, με την ομάδα του Χάνσι Φλικ να μετατρέπει σε περίπατο το υποτιθέμενο ντέρμπι με τις Ασπιρίνες και να κάνει ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 5η νίκη για την Μπάγερν Μονάχου σε ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει μετά την επανέναρξη της Bundesliga, διάστημα στο οποίο έχουν σκοράρει 17 γκολ! Παράλληλα, με αυτό το τρίποντο οι πρωταθλητές Γερμανίας έφτασαν τους 70 βαθμούς σε 30 αγώνες και πλέον βρίσκονται στο +10 από τη δεύτερη Ντόρτμουντ, που παίζει απέναντι στην Χέρτα.

Οι γηπεδούχοι που παραμένουν ισόβαθμοι στην θέση με την Γκλάντμπαχ, προηγήθηκαν στο 9’ με πλασέ του Λούκας Αλάριο, αλλά στη συνέχεια στο γήπεδο υπήρχαν μόνο οι Βαυαροί. Στο 27’ ο Κίνγκσλεϊ Κομάν με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 42’ ο Λεόν Γκορέτσκα γύρισε το ματς σε 1-2. Τρία λεπτά αργότερα (45’), ο Γκνάμπρι με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 1-3 και στο 66’ ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά πέτυχε το 1-4. Η Λεβερκούζεν μείωσε στο τελικό 2-4 με πλασέ του Βιρτς στο 89’.

Η Λειψία γκέλαρε στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ουραγό Πάντερμπορν, με την οποία έμεινε στο 1-1 και παρέμεινε στην 3η θέση και στο +3 από Γκλάντμπαχ και Λεβερκούζεν που την ακολουθούν.

Η Ντόρτμουντ επικράτησε δύσκολα 1-0 εντός έδρας της Χέρτα, παρέμεινε στο -7 από την πρωτοπόρο Μπάγερν, όμως πήγε στο +7 από την 5η Λεβερκούζεν αγκαλιάζοντας ένα εισιτήριο για το επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, χωρίς δείγμα ευκαιρίες, με την Μπορούσια να φτάνει στο γκολ με σουτ του Εμρέ Τσαν στο 57’.

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Μάιντζ, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και ξέφυγε τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Φορτούνα Ντίσελντορφ με την Χόφενχαϊμ που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Στις αναμετρήσεις για την 30ή αγωνιστική της Bundesliga σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-0