Πελλάνα Καστορείου- Καλαμάτα 0-2: Τρένο για τίτλο και πάλι μόνη στην κορυφή!

Μονάχα για ένα ημίχρονο προβληματίστηκε η Καλαμάτα, στην εκτός έδρας αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Πελλάνα Καστορείου, καθώς η αγωνιστική της άνοδο στην επανάληψη και τα τέρματα των Μίνγκα, Πινδώνη διαμόρφωσαν το 0-2 φέρνοντας το συγκρότημα του Γιάννη Χριστόπουλου μόνο πρώτο στη κορυφή της βαθμολογίας του 8ου ομίλου.

Η Μαύρη Θύελλα πέτυχε το 5 στα 5 και πάει τρένο για τον τίτλο παρά τα μύρια όσο προβλήματα τραυματισμών.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πιο δυνατά έχει μπει η Καλαμάτα στο ματς που έχει την κατοχή της μπάλας ενώ η Πελλάνα προσπαθεί να "χτυπήσει" στην κόντρα.

10' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς είναι για τη Πελλάνα αλλά ο Βούρας πρόλαβε σωτήρια τον Ντιατά

11' Στην αντεπίθεση η Καλαμάτα με τον Μαστραντωνάκη να κερδίζει φάουλ και να το εκτελεί ψηλά άουτ

18' Αναγκαστική αλλαγή για Καλαμάτα με τον Τσόπελα να αποχωρεί τραυματίας (είχε πρόβλημα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας) και τη θέση του να παίρνει ο Ζελέκου

21' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τη Καλαμάτα με τον Γιόνδη να τραυματίζεται, σε φάουλ που του έγινε και τον Λαθύρη να περνά στην επίθεση.

Παιχνίδι κέντρου χωρίς σημαντικές φάσεις. Η Καλαμάτα, με πρόβλημα στον άξονα, προσπαθεί να αναπτυχθεί από τις πτέρυγες χωρίς ωστόσο να απειλεί την εστία του Κραβαρίτη.

35' Σουτ με τον Γουόρντεν μπλόκαρε εύκολα ο Βούρας.

45' Από κάθετη του Μαστραντωνάκη ο Λαθύρης έπιασε το σουτ, έξω από τη περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και στρώθηκε εκ νέου στον Λαθύρη που σούταρε άουτ.

Δυνατό μπάσιμο από τη Καλαμάτα στις αρχές της επανάληψης. Η ομάδα του Χριστόπουλου δείχνει βελτιωμένη και με διάθεση να φτάσει στο γκολ που θα ανοίξει το δρόμο για το διπλό.

48' Φάουλ του Μίνγκα η μπάλα 1μ άουτ.

51' Φάουλ του Φουάση είχε την ίδια κατάληξη.

53' Σούτ του Ψάνη βρήκε σε αμυντικό με τους ανθρώπους της Καλαμάτας να ζητούν πέναλτι και τον διαιτητή να αφήνει το ματς.

65' ΓΚΟΛ 0-1 O Mίνγκας από πολύ πλάγια θέση και δεξιά ξεγέλασε τον Κραβαρίτη, που περίμενε σέντρα και με σουτ έκανε το 0-1

72' ΓΚΟΛ 0-2 Μίνγκας κόρνερ από αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς και ο Θανάσης Πινδώνης με προβολή πέτυχε το 0-2 "κλειδώνοντας" το τρίποντο.

73' Σουτ του Ψάνη έδιωξε ο Κραβαρίτης

75' Λάθος της άμυνας της Πελλάνας και συγκεκριμένα του Μπιταξή, ο Λαθύρης εντελώς αμαρκάριστος σουτάρει, εξ επαφής, άουτ.

79΄Πρώτη τελική για την Πελλάνα, σουτ του Γενιτσρίδη άουτ

Μονότερμα η Καλαμάτα την ομάδα της Λακωνίας.

ΠΕΛΛΑΝΑ: Κραβαρίτης, Γενιτσαρίδης, Παναγιωτίδης, Εμέκα (66' Μπιταξής), Καλογέρης (53' Ρασιάς Λ.), Αναστασάκος, Γεωργαντάς (76' Ζαραφέτας), Λαμπρόπουλος, Ντιατά, Σικαλόπουλος, Γουόρντεν (63' Ρασιάς Στ).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Βούρας, Τσόπελας (18' λ. τρ. Ζελέκου), Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Φουάσης, Πινδώνης, Γιόνδης (21' λ. τρ. Λαθύρης), Μίνγκας (89' Χότζα), Μαστραντωνάκης (80' Γκελγκέρια)

14. ΑΟ Εικοσιμίας 1 (0-16)

Τον 12ο παίκτης της ομάδας αποτέλεσε ο κόσμος της Μαύρης Θύελλας που έδωσε βροντερό παρών και στο γήπεδο της Σπάρτης!
Η κερκίδα των φιλοξενούμενων γέμισε ασφυκτικά από 200 φίλους της ομάδας, στην πλειοψηφία τους οργανωμένους, ενώ πολλούς καλαματιανούς είχε και η μεγάλη κερκίδα του γηπέδου, στην οποία τα δυο από τρία τμήματα ήταν κλειστά λόγω εργασιών.

Οι οπαδοί της Μαύρης Θύελλας δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν ενισχύοντας από το πρώτο σφύριγμα τους μελανόλευκους ενώ στα γκολ έγινε το... έλα να δείς!

Στο τέλος του αγώνα όλα τα μέλη της αποστολής της Καλαμάτας πήγαν κοντά τους και τους χειροκρότησαν ευχαριστώντας τους για την βοήθεια.

“Αυτός ο κόσμος αξίζει τα πάντα. Είναι καταπληκτικοί, λίγες ομάδες στην Ελλάδα έχουν τέτοιο λαό να τους ακολουθεί παντού”, έλεγαν μετά το ματς οι πιο έμπειροι από τους μελανόλευκους, οι οποίοι έχουν παραστάσεις κι εμπειρίες μεγαλύτερων κατηγοριών. Στην σημαντική παρουσία του κόσμου και στην ώθηση που έδωσε στην ομάδα στάθηκαν επίσης ο Γιάννης Χριστόπουλος και ο Γιάννης Βοσκόπουλος μιλώντας στην συνέντευξη Τύπου.