ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΛ 1-2: Πρώτη νίκη με ανατροπή και… δράστη τον Πινακά (βίντεο)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για την ΑΕΛ μέσα στα Γιάννινα με 2-1, με αντίπαλο τον ΠΑΣ που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 55′. Ο Λεό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (61′) αλλά ο νεαρός Πινακάς με δυο γκολ (66′, 85′) χάρισε το πρώτο τρίποντο της σεζόν στην ομάδα της Λάρισας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει με κορυφαία αυτή του 19′ με τον Πλατέλλα ενώ μετά το 30′ ανέβηκε ο ΠΑΣ και είχε με τη σειρά του δύο καλές στιγμές.

Στην επανάληψη, το ματς ήταν ακόμη καλύτερο, αν και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λώλη (55′) με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 61′ ο Χουτεσιώτης με βολέ…έφτιαξε το 1-0 για τον Λεό, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα (66′) με την ωραία κεφαλιά του Πινακά αλλά η αλήθεια είναι πως αν και έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, μετά το 1-1 δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα αν και ο Γρηγορίου έκανε αλλαγές και χρησιμοποίησε όλα τα επιθετικά όπλα που είχε στη διάθεσή του.

Τελικά η ΑΕΛ δικαιώθηκε πέντε λεπτά πριν από το τέλος, με τον Πινακά και πάλι να σκοράρει και να χαρίζει τη νίκη στην θεσσαλική ομάδα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης – Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν – Κάργας (86′ Κάργας), Ντομίνγκεθ (74′ Λιάσος), Λώλης, Ελευθεριάδης (46’ Σιόντης) – Παμλίδης (62′ Καρτάλης), Λεό (74′ Κρίζμαν)

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Νάγκι – Μούζεκ, Ηλιάδης, Μιχαήλ (63′ Ντουρμισάι) – Μπέρτος (68′ Γρηγορόπουλος), Σπαρβ (78′ Κωστή), Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (68′ Τόρζε), Φίλιπ – Πινακάς, Πλατέλλας (78′ Γιουνές)