ΠΑΟΚ- Κράσνονταρ 1-2: Αυτοκαταστροφικός δικέφαλος – Η πρόκριση χάθηκε σε ένα πεντάλεπτο

Το όνειρο έγινε εφιάλτης για τον ΠΑΟΚ που σε διάστημα 5 λεπτών έχασε το ματς και την πρόκριση χάνοντας 2-1 από τη Κράσνονταρ στην Τούμπα.

Μέχρι το 73′ και το αυτογκόλ του Μιχαηλίδη ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία του αγώνα και πίεζε κυνηγώντας το 1-0 που θα του έδινε την πρόκριση. Στο ενεργητικό του είχε τη μεγάλη ευκαιρία του Κρέσπο από το πρώτο μέρος σε εξ επαφής κεφαλιά.

Από το 73′ και μετά, όμως, το ματς άλλαξε και έγινε δύσκολο για τον Δικέφαλο. Το 0-1 από το λάθος του νεαρού αμυντικού έγινε 1-1 στο 77′ από την κεφαλιά του Ελ Καντουρί, αλλά οι ελπίδες για παράταση χάθηκαν όταν στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καμπελά από κοντά έκανε το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε μέχρι το αυτογκόλ, κυνήγησε το γκολ, αλλά πληγώθηκε από ένα αυτογκόλ. Το 0-1 άλλαξε την εικόνα του αγώνα, όπως και η άμεση απάντηση της ρωσικής ομάδας στο 1-1 του Ελ Καντουρί.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ούτε τώρα κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία του και θα συνεχίσει στους ομίλους του Europa League.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα (75′ Σβιντέρφσκι), Μιχαηλίδης, Κρέσπο (58′ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Σβαμπ, Καντουρί, Πέλκας (58′ Τσόλακ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτίνοβιτς, Κάιο, Ραμίρεζ, Ούτκιν (58′ Σμολίνκοβ), Καζίνσκι, Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά (85′ Σουλεϊμάν), Μπεργκ.