ΠΑΟΚ-Αϊντχόφεν 4-1: Την… διέλυσε στο β’ ημίχρονο

O ΠΑΟΚ βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο να χάνει 0-1 από την Αϊντχόφεν για την 3η αγωνιστική του Europa League αλλά στο β’ μέρος τα έφερε όλα…. Τούμπα και με επική ανατροπή έφτασε με 4-1 στην πρώτη νίκη του στους ομίλους που τον κρατά ζωντανό στο κόλπο της πρόκρισης.

Η Γρανάδα που νίκησε 2-0 την Ομόνοια στην Κύπρο έχει 7 βαθμούς, 5 ο ΠΑΟΚ, 3 η Αϊντχόφεν και 1 η Ομόνοια, ενώ την άλλη αγωνιστική ο Δικέφαλος παίζει στην Ολλανδία. Μπήκε τέλος παράλληλα στο κακιστο εντός έδρας σερί του Δικεφάλου στους ομίλους του Europa, καθώς είχε μόνο 1 νίκη στα 13 τελευταία του στην Τούμπα, χωρίς μάλιστα να σκοράρει στα οκτώ εξ αυτών.

Έπειτα από ένα κακό και άχρωμο πρώτο 45λεπτο, οι αλλαγές του Γκαρσία (Τζόλης και Σφιντέρσκι) μεταμόρφωσαν τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος πέτυχε 4 γκολ (τα δύο ο Ζίβκοβιτς) σε 20 λεπτά φτάνοντας σε μια πανάξια και δίκαιη νίκη.

Όλα λάθος

Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε με 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα χάρη στο πέναλτι του Ζάχαβι στο 21’. Ένα αχρείαστο πέναλτι που παραχώρησε ο Σβαμπ, πατώντας τον Μάλεν στην περιοχή. Οι Ολλανδοί ήταν καλύτεροι στα σημεία, πηγαίνοντας το ματς εκεί που ήθελαν με τον Δικέφαλο να είναι τελείως ακίνδυνος. Στο 41’ ο Σανγκαρέ έκανε την κάθετη στον Ζάχαβι που έφυγε απέναντι στον Ζίβκοβιτς, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν πάνω στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, κρατώντας το 0-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

«Καταιγίδα» ο ΠΑΟΚ

Ο Πάμπλο Γκαρσία στο β’ μέρος έβαλε Τζόλη και Σφιντέρσκι αντί των Τζόλη και Μπίσεσβαρ και με το καλησπέρα δικαιώθηκε. Στο 47’ ο Τζόλης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά με τον Ζίφκοβιτς να πιάνει το σουτ και τον Σβαμπ να βάζει το πόδι του για να σκοράρει για το 1-1.

Λίγο μετά έγινε το 2-1. Ο Σφιντέρσκι έδωσε στον Σβαμπ, αυτός έσπασε για τον Ζίφκοβιτς που έκανε μια υπέροχη ντρίμπλα αρχικά και μετά με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Εμβογκό. Ο ΠΑΟΚ ήταν πια ασταμάτητος. Στο 58’ ο Τζόλης έκανε μια υπέροχη κούρσα, βρήκε χώρο και με εξαιρετικό σουτ με το δεξί έκανε το 3-1.

Το τρομερό 20λεπτο του Δικεφάλου ολοκληρώθηκε στο 66’. Πάλι ο Τζόλης έφυγε από αριστερά, έβγαλε δεξιά για τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος ξανάκανε το ίδιο. Απέφυγε τον Μποσκαγλί και με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Εμβογκό για το 4-1.

Όπως ήταν φυσιολογικό ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τον Γκαρσία να κάνει αλλαγές (Λύρατζης στο 73’ και Τσιγγάρς στο 80’) και τον ΠΑΟΚ να κρατά φυσικά τη νίκη και το σκορ ως το φινάλε.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (71′ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80′  Τσιγγάρας), Ντούγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85′ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (46′ Τζόλης), Τσόλακ (46′ Σφιντέρσκι)

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Μβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83′ Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (57′ Μαντουεκέ), Ροσάριο (46′ Φέϊν), Γκέτσε (83′ Σαϊμπαρί), Ιχατάρεν (58′ Μάουρο Τζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.