ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-1: Κυρίαρχος με Ζίβκοβιτς

Με πρωταγωνιστή τον Ζίβκοβιτς που πέτυχε 2 γκολ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ και με το «καλημέρα» των πλέι οφ πήρε μια σημαντική νίκη όσο αφορά το ευρω-εισιτήριο! Η Ένωση ισοφάρισε με Ολιβέιρα, αλλά ο Σφιντέρσκι έδωσε ξανά προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Μετά από τρεις σερί μεταξύ τους ισοπαλίες, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-1 της ΑΕΚ στην πρεμιέρα των πλέι οφ και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο μίνι πρωτάθλημα για την εξασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Με τον Ζίβκοβιτς να βρίσκει δυο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν περισσότερο αποτελεσματικοί και τιμώρησαν τις στιγμές αδράνειας της Ένωσης.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους και τραγικό για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 3′ η εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ είχε ως αποτέλεσμα το 1-0 του Ζίβκοβιτς, μετά τη λάθος αντίδραση της άμυνας. Έτσι, οι ασπρόμαυροι είχαν τη δυνατότητα να διαχειριστούν στη συνέχεα την κατάσταση όπως ήθελαν.

Προσπάθησαν να το κάνουν, είναι η αλήθεια, έχοντας και τη… βοήθεια των κιτρινόμαυρων που δεν ήταν καλοί, αλλά λίγα πράγματα… Μια ευκαιρία στο 21′ με κεφαλιά του Σβαμπ ήταν ό,τι είχε να επιδείξει -μετά το γκολ- στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, για τον οποίο σωστά ακυρώθηκε γκολ του Σφιντέρσκι μέσω VAR (χέρι Καντουρί), με την ΑΕΚ από την άλλη πλευρά να μην έχει καμία φάση.

Κι όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ κατάφερε να ισοφαρίσει με το πλασέ του Ολιβέιρα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη μετά την κάθετη πάσα του Μάνταλου (1-1).

Κι όμως, ενώ η λογική έλεγε ότι ο τρόπος που έκλεισε το ημίχρονο θα έδινε ψυχολογία στην Ένωση, στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου σκόραραν οι ασπρόμαυροι! Στα 17 δευτερόλεπτα (!) για την ακρίβεια, με τον Σφιντέρσκι να παίρνει τη μπάλα μετά το γύρισμα του Τζόλη και να τη στέλνει στα δίχτυα του Αθανασιάδη (2-1).

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα αλλά ο Πασχαλάκης έκανε πολύ καλή επέμβαση σε σουτ του Ανσαριφάρντ και στη συνέχεια η ομάδα του Χιμένεθ προσπαθούσε αλλά έδειχνε να μην ξέρει τι να κάνει με τη μπάλα… Όχι ότι οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι βέβαια, αλλά τουλάχιστον είχαν το προβάδισμα και στο 81′ είχαν και πολύ μεγάλη ευκαιρία για να καθαρίσουν το παιχνίδι αλλά ο Κρμέντσικ πλάσαρε άουτ στο τετ α τετ, αφήνοντας την ΑΕΚ να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Το οποίο δεν κατάφερε να πάρει όμως, θα ήταν και έκπληξη άλλωστε έτσι όπως έπαιζε, με τον ΠΑΟΚ να βάζει και τρίτο γκολ στο 89′ με τον Ζίβκοβιτς (3-1) και να παίρνει τη νίκη, με την οποία προσπέρασε τους κιτρινόμαυρους και πήγε στο -1 από τον Άρη που είναι στη 2η θέση.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (87′ Μιχαηλίδης), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (68′ Μουργκ), Σφιντέρσκι (75′ Κρμέντσικ).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λόπες, Σβάρνας, Λάτσι, Μπακάκης (81′ Νταντσένκο), Σιμάνσκι (59′ Σάκχοφ), Κρίστιτσιτς (81′ Κοσίδης), Μάνταλος, Ολιβέιρα, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (68′ Αλμπάνης).