Πανθυρεατικός – Πανθουριακός 1-3: Άλωσε το Άστρος και πάει σε τελικό ανόδου με Πανηλειακό (pics)

Οι νταμπλούχοι Μεσσηνίας προηγήθηκαν 0-2 στο ημίχρονο με Γιαννακόπουλο, Σαραντόπουλο, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ημίωρο του β΄μέρους αλλά ο Οδεμισιώτης με κεραυνό απο τα 30 μέτρα στις καθυστερήσεις σφράγισε το μεγάλο διπλό

Νίκη με διπλό κέρδος πήρε ο Πανθουριακός στο Άστρο Κυνουρίας καθώς επιβλήθηκε 3-1 του Πανθυρεατικού παραμένοντας σε τροχιά ανόδου και σε απόσταση τριών βαθμών απο την κορυφή, καθώς την ίδια ώρα ΑΠΣ Πάτραι και Πανηλειακός “κόλλησαν” στο 0-0.

Η νίκη ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου που προερχόταν από 2 ισοπαλίες με Πάτρα και Παλληξουριακό στο ξεκίνημα των play-off και ήθελε να πάρει το πρώτο τρίποντο εντός γηπέδου μετά το 3-0 χωρίς αγώνα με το Τσιλιβή.

Το πέτυχε με εντυπωσιακό και ξεκάθαρο τρόπο, βάζοντας τέλος στις όποιες φιλοδοξίες των γηπεδούχων για άνοδο και πάει πλέον σε… πρώτο τελικό ανόδου την Κυριακή με τον Πανηλειακό στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας.

pantoyriakos-panthyreatikos-20220525-02

Ο Πανθουριακός μπήκε αποφασισμένος από το ξεκίνημα και στο δεκάλεπτο είχε ακυρωθέν γκολ του Πέππα. Η υπεροχή του δεν άργησε να καρποφορήσει καθώς στο 20ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή με τον Γιαννακόπουλο από κοντά να σημαδεύει σωστά για το 0-1.

Το προβάδισμα έδωσε επιπλέον αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Τάκη Σακελλαρόπουλου που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 40ο λεπτό έπειτα από ωραία κάθετη ο Τσουλάκος άφησε την μπάλα να περάσει στο Σαραντόπουλο που βγήκε τετ-α-τετ γράφοντας το 0-2 με το πρώτο του γκολ στη διαδικασία των play off.

Η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας μπήκε περισσότερο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με διάθεση να ρισκάρει και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με γκολ του Χάρη Τακλή, ο οποίος στο μεταξύ είχε περάσει αλλαγή. Ο Πανθουριακός ωστόσο διατήρησε τον έλεγχο, είχε δοκάρι σε σουτ του Οικονομέα και στις καθυστερήσεις με μία βολίδα του Οδεμισιώτη από τα 30 μέτρα σφράγισε την πρώτη του νίκη στο μίνι πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τα δοκάρια στην τελευταία φάση του αγώνα με κεφαλιά έπειτα απο κόρνερ.

Διαιτητής: Στεριώτης. Βοηθοί: Καμπιώτης-Μαρκαντωνάτος (Αθηνών)

Πανθυρεατικός: Τετόρος, Κλεόπας, Κολοστούπης, Παπούλιας, Χάρμπαλης, Λυτρίβης, Σαβούρδος, Στρέμπας, Ράλλιος, Δημάκος, Αγγελόπουλος

Πανθουριακός: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Καλογερόπουλος (55’ Βασιλόπουλος), Πέππας, Ζαραφέτας (70’ Οικονομέας), Ζαχαρόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος, Κουρούπης (80’ Οδεμισιώτης).