Πανθουριακός – Πάμισος Μεσσήνης 1-3: Υπόθεση των… πρώην (pics & vid)

Εντυπωσιακό πέρασμα από το γήπεδο Μεσσηνιακού έκανε ο Πάμισος Μεσσήνης και με σκορ 3-1 επί του Πανθουριακού πήρε την μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στην Α' τοπική Μεσσηνίας.

Οι πράσινοι κυριάρχησαν απόλυτα και καθάρισαν ουσιαστικά τη νίκη στο πρώτο ημίωρο του αγώνα καθώς προηγήθηκαν νωρίς 0-3 στο σκορ και στη συνέχεια με σωστή διαχείριση δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στο 3ο τρίποντο της σεζόν.

Οι νταμπλούχοι από την άλλη παρουσιάστηκαν άνευροι και γνώρισαν φυσιολογικά την ήττα από τους έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας. Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι σκόρερ χρίστηκαν ποδοσφαιριστές που στο παρελθόν αγωνίστηκαν στην αντίπαλη ομάδα. Το 0-1 έκανε ο Σαραντόπουλος στο 5ο λεπτό ενώ το στο 20ο Μπαστακός έκανε το 0-2 βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική. Το 0-3 πέτυχε ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Παναγιώτης Ρουμελιώτης στο 36'.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν και δοκάρι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, διαχειρίστηκαν χωρίς δυσκολία το παιχνίδι και ο Πανθουριακός το μόνο που κατάφερε να πετύχει είναι να μειώσει το σκορ στο 74' με τον Γαλανόπουλο, ο οποίος πέρυσι φορούσε την φανέλα των πρασίνων.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Μπούνας, Γιαννακόπουλος, Κουντάνης, Καραχάλιος, Ζαχαρόπουλος, Κουρεντζής (57’ Γιακουμής), Σεντεμέντες (73’ Φαββατάς), Γαλανόπουλος, Σερπάνος (30’ Μανωλόπουλος), Δαλκαφούκης

Πάμισος Μεσσήνης: Αργυρόπουλος, Αριστομενόπουλος, Κατσιβαρδέας, Μπαστακός, Φιλόπουλος, Δεμπεγιώτης (60’ Νινιός), Τιμπλαλέξης, Μπορχάν (84’ Αράπι), Σαραντόπουλος, Ρουμελιώτης (60’ Ψυχογιάννης), Βλάχος