Πανθουριακός- Ολυμπιακός Ανάληψης 1-0: Το πάνω χέρι με Ζαραφέτα

Ο Πανθουριακός νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Ανάληψης στον πρώτο ημιτελικό για το κύπελλο Μεσσηνίας που έγινε στο γήπεδο Ασπροχώματος και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει σε μία εβδομάδα στη Μεσσήνη.

Με τον Τάκη Σακελλαρόπουλο να ντεμπουτάρει στον πάγκο, η ομάδα της Θουρίας έπαιξε παιχνίδι κυριαρχίας με καλή κυκλοφορία, πλην όμως δεν βρήκε διαδρόμους στην καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων οι οποίοι έδειξαν να αρκούνται στο αποτέλεσμα φιλοδοξώντας να το ανατρέψουν στη ρεβάνς.

Με τους γηπεδούχους έκανε ντεμπούτο ο Πέππας, ο οποίος πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας παρτενέρ του Νίκου Λιόλιου, ενώ από την άλλη ντεμπούτο έκανε και ο Φέστας ο οποίος μαζί με τους Κακογιάννη, Δημητρακόπουλο συνέθεσαν την τριάδα των στόπερ που επέλεξε να παρατάξει ο Νίκος Γεωργακλής.

Μετά από ένα πρώτο δεκαπεντάλεπτο... το απόλυτο τίποτα, η πρώτη τελική ήρθε με μακρινό σουτ άουτ του Νίκου Λιόλιου στο 16’ και ο Πανθουριακος άρχιζε να ανεβάζει την πίεση. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 19ο λεπτό όταν από μπαλιά του Σταματελόπουλου ο Ζαραφέτας κινήθηκε στο χώρο, κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσίποδας. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μιχάλης Ζαχαρόπουλος είχε σουτ πάνω από το οριζόντιο με το παιχνίδι μετά το 20ο λεπτό να μεταφέρεται στο μισό των φιλοξενούμενων.

Το ματς άναψε στο 25ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Ζαραφέτα στον Φέστα με τον διαιτητή Ηλία Σκόρδο να μοιράζει κίτρινες και να... σβήνει τη φωτιά.
Ο Πανθουριακός συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και στο 30’ μετά από κόρνερ του Ζαραφέτα ο Κατσίποδας έδιωξε σε πρώτο χρόνο με την μπάλα να καταλήγει στον Κουρούπη που έκανε προσποίηση και σούταρε αλλά ο πορτιέρε του Ολυμπιακού μπλόκαρε. Στο 39’ ήταν σειρά του Οικονομέα να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του Κατσίποδα που έδιωξε με γροθιές ενώ η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου ήταν για τους φιλοξενούμενους με σουτ άουτ του Τσώνη από το ύψος της περιοχής.

Ο Πανθουριακος μπήκε μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού απείλησε με σουτ του Ζαχαρόπουλου στο 50’, άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό. Ο Σαραντόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ζαραφέτας από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κατσίποδα.

Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γίνει περισσότερο απειλητικός χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα ενώ την ίδια ώρα ο Πανθουριακός προσπάθησε να βρει χώρους για να χτυπήσει στην αντεπίθεση όπως έγινε στο 68ο λεπτό όταν οι Τσουλάκος- Κουρούπης άλλαξαν την μπάλα η οποία κατέληξε δεξιά στον Σπυρόπουλο που πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για οφσάιντ.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να έχουν συντριπτική κατοχή της μπάλας και τους φιλοξενούμενους να μη δείχνουν διάθεση να ρισκάρουν. Το ματς οδηγήθηκε χωρίς άλλη φάση μέχρι τις καθυστερήσεις όπου ο Κουρούπης είχε μία σέντρα σουτ που απομάκρυναν σε κόρνερ οι αμυντικοί και στην εκτέλεση κεφάλια του Λιόλιου από κοντά πέρασε άουτ.

Πανθουριακός (T. Σακελλαρόπουλος): Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Οικονομέας (77’ Μπαστακός), Πέππας Λιόλιος, Ζαχαρόπουλος, Ζαραφέτας (86’ Γιαννακόπουλος), Γεωργιόπουλος (62’ Σπυρόπουλος), Τσουλάκος, Σαραντόπουλος, Κουρούπης

Ολυμπιακός Ανάληψης (N. Γεωργακλής): Κατσίποδας, Δημητρίου, Καλογερόπουλος (90’ Θεοδοσόπουλος), Δημητρακόπουλος, Φέστας, Κακογιάννης, Κουκούτσης, Τσώνης, Κοντομανωλόπουλος (90’ Παπανδρέου), Σταματόπουλος (89’ Παναγιωτόπουλος), Ομέρι (70’ Παπαβασιλόπουλος)