Πανθουριακός – Μιλτιάδης 0-2: Πέρασε από το Μεσσηνιακού με Καντούτση, Αθανασόπουλο

Ο Μιλτιάδης υπερασπίστηκε το προβάδισμα στην βαθμολογία που απέκτησε με το κλείσιμο του πρώτου γύρου στην Α' τοπική Μεσσηνίας καθώς επιβλήθηκε με 2-0 του Πανθουριακού στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Οι επίδοξοι πρωταθλητές έφτασαν τους 40 βαθμούς σε 15 παιχνίδια και διατηρήθηκαν με τη μικρότερη δυνατή διαφορά μπροστά από τον Πάμισο Μεσσήνης ενώ άφησαν εννέα πόντους πίσω τον Πανθουριακό, ο οποίος μάλιστα υποχώρησε στην έκτη θέση.

Η διαφορά στο γήπεδο Μεσσηνιακού έγινε με δύο γκολ στο ξεκίνημα και στην ολοκλήρωση του παιχνιδιού από τους Τάσο Καντούτση και Βασίλη Αθανασόπουλο.

Μιλτιάδης: Προβάδισμα με γρήγορο γκολ

Το ντέρμπι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν από την αρχή της διαθέσεις τους καθώς στο 5ο λεπτό ο Σαραντόπουλος απείλησε με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με σουτ του Καρύδη στο 9ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο προβάδισμα στο 13ο λεπτό όταν απο σέντρα του Τσουλάκου, ο Καντούτσης ο οποίος είχε προωθηθεί από προηγούμενο στημένο, πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Μπεσσή γράφοντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ άουτ του Πιτσιλή στο 28ο λεπτό και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τη μεγάλη φάση.

Χωρίς λύσεις ο Πανθουριακός

Ο Πανθουριακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ανέλαβε την πρωτοβουλία με τον Μιλτιάδη να έχει το νου του περισσότερο στα ανασταλτικά καθήκοντα και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 51' απο φάουλ του Ζαραφέτα η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο 54' σουτ του Τσιγαρίδη δεν βρήκε στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-2 στο 65' όταν από προσπάθεια του Δημητρίου η μπάλα έφτασε στον Αθανασόπουλο αλλά την τελευταία στιγμή ο Πιτσιλής έβαλε την κόντρα.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε με τα αίματα να ανάβουν στο 87ο λεπτό όταν ο Γεωργιόπουλος έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Πιτσιλή με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα.

Αποτέλεσμα ήταν να δεχτεί κόκκινη κάρτα ο Κυριακόπουλος στον πάγκο και να αποβληθεί.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο γκολ με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Η παράβαση υποδείχτηκε σε μαρκάρισμα του Γιαννακόπουλου στο Μπάρκα με το Βασίλη Αθανασόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 0-2.

Πανθουριακός: Μπεσσής, Νικολόπουλος, Γιαννακόπουλος, Πιτσιλής, Καραχάλιος, Ζαχαρόπουλος, Βασιλόπουλος (78' Κουτσουρόπουλος), Ζαραφέτας (86' Γαλανόπουλος), Αλεξανδρόπουλος, Αντεμάι (62' Γεωργουλέας), Καρύδης.

Μιλτιάδης: Κωνσταντακόπουλος Σταθόπουλος Τσόπελας Γιάννης (35' Γεωγιόπουλος), Καντούτσης Μπουτσικάκης Δημητρίου Τσιγαρίδης (66' Μπάρκας), Πολίμος, Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος (81' Μπολούν),

Διαιτητής: Καυκάς Α., βοηθοί: Καραμπέτσος Χ., Νικολόπουλος Π.

Μιλτιάδης: Κωνσταντακόπουλος, Σταθόπουλος, Τσόπελας Γιάννης (35' Γεωργιόπουλος), Καντούτσης, Μπουτσικάκης, Δημητρίου, Τσιγαρίδης (66' Μπάρκας), Πολίμος, Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος (81' Μπολούν).