Πανθουριακός- ΑΕ Μάνης 0-2: Μανιάτες εξολοθρευτές (φωτο)

Η Μάνη μετά τον Πάμισο Μεσσήνης έριξε στο καναβάτσο και τον Πανθουριακό και μπήκε για τα καλά στην διεκδίκηση της πρωτιάς στον 1ο όμιλο της Α’ τοπικής Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Τάκη Δρούγα υποχρέωσε την Θουρία στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα,επικρατώντας με 2-0 στο γήπεδο Μεσσηνιακού για την 8η αγωνιστική και έβαλε φωτιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με πέντε νίκες στα τελευταία παιχνίδια από τα μέσα Οκτωβρίου, η ΑΕΜ συνέχισε την καταπληκτική πορεία της πιστοποιώντας πώς αγωνιστικά βρίσκεται σε τρομερό φεγγάρι.

Πολύ καλά οργανωμένη πίσω από την μπάλα και προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα, πήρε αυτό που ήθελε αφήνοντας στον Πανθουριακό μία άκαρπη πρωτοβουλία και κατοχή μπάλας χωρίς αποτέλεσμα.

Με γκολ του Χελά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου και πέναλτι του Γιαννή στο β’ μέρος, η ΑΕΜ φώναξε παρούσα για την συνέχεια στο μίνι πρωτάθλημα που πλέον κάθε βαθμός μπορεί να αποδειχτεί χρυσάφι.

Ο Πανθουριακός έδειξε από την αρχή διάθεση να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη των φιλοξενούμενων. Μετέφερε το παιχνίδι στο μισό γήπεδο χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα, η Μάνη στην πρώτη φάση που της δόθηκε η ευκαιρία να φύγει στην κόντρα άνοιξε το σκορ.

Στο 9ο λεπτό ο Μουστάκας έβγαλε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας με τον Χελά να γίνεται κάτοχος, να αποφεύγει το μαρκάρισμα του Οδεμισιώτη και να πλασάρει εύστοχα τον Κόκκαλη για το 0-1.

Το γρήγορο γκολ βοήθησε τα σχέδια των φιλοξενούμενων οι οποίοι με καλή αμυντική τακτική προσπάθησαν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή του Σταθά τους αντιπάλους τους και μοιραία στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι φάσεις που έκανε ο Πανθουριακός ήταν στην πλειοψηφία τους από στημένα.

Στο 10ο λεπτό ο Οδεμισιώτης είχε κεφαλιά που έβγαλαν στη γραμμή οι αμυντικοί ενώ η κορυφαία στιγμή για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 12ο λεπτό όταν ο Γιαννακόπουλος έπιασε την κεφαλιά, ο Σταθάς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γεωργιόπουλος με προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 23’ο Μιχαλέας δοκίμασε με σουτ εκ νέου τα ρεφλέξ του Σταθά ενώ στο 38’ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου όταν μετά από σέντρα ο Αθανασόπουλος έπιασε την κεφαλιά με τον Σταματελόπουλο να κάνει προβολή και την μπάλα να βρίσκει σε σώματα. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε με σουτ του Βασιλόπουλου και τον Σταθά να έχει σωστή αντίδραση και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με πολλά μαρκαρίσματα και διακοπές. Στο 52’ ο Καλογερόπουλος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Γιαννακόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Η Μάνη είχε καλύτερη παρουσία από το πρώτο μέρος ενώ ο Πανθουριακός φάνηκε να αγχώνεται από νωρίς με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές λάθος επιλογές και εκνευρισμός.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως ουσία και η Μάνη στο 72’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φετάχου που έκανε μπάσιμο από τα αριστερά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιαννής ο οποίος νίκησε τον Κόκκαλη σημειώνοντας το 0-2.

Με την εικόνα που είχε το ματς φαινόταν δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση και πράγματι ο Πανθουριακός δεν μπόρεσε στη συνέχεια να απειλήσει πέρα από ένα σουτ του Κουρούπη που έδιωξε στη γωνία του ο Σταθάς στο 83’ ενώ η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού στο 93′ είχε πρωταγωνιστές τους ίδιους με τον τερματοφύλακα του Πανθουριακού να διώχνει και πάλι.

Διαιτητής: Καρβούνης. Βοηθοί: Αθανασοπούλου, Γεωργαντάς

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Σταματελόπουλος (85’ Φαββατάς), Γιαννακόπουλος, Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Βασιλόπουλος, Μιχαλέας (46’ Πουλάκος), Αθανασόπουλος, Κουρούπης, Καλογερόπουλος (85’ Αρβανίτης).

ΑΕ Μάνης: Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Πουλάκος, Γιαννής, Κλουβάτος, Τζανετέας, Μουστάκας, Δουρούμης (33’ λ.τρ. Μπέρμπερη), Κοντός (69’ Φετάχου), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς (90’ Μέτσο)