Ο Πανθουριακός φιλικά 2-1 την Μάνη στο Μεσσηνιακού (pics)

Σ’ ένα δυνατό φιλικό προετοιμασίας που στην μεγαλύτερη του διάρκεια θύμισε μάχη πρωταθλήματος, ο Πανθουριακός επιβλήθηκε 2-1 της ΑΕ Μάνης στο γήπεδο Mεσσηνιακού.

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος και ο Γιώργος Αργυρόπουλος είχαν την ευκαιρία για πολύτιμα συμπεράσματα σε μία προσπάθεια να κρατήσουν τους ποδοσφαιριστές τους σε εγρήγορση καθώς κανένας δεν γνωρίζει ποια θα είναι η τύχη των τοπικών πρωταθλημάτων σε ότι έχει να κάνει με την αναστολή.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με τον Πανθουριακό να μπαίνει δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και να επιβραβεύεται με ένα γκολ μόλις στο 5ο λεπτό με πλασέ του Κουρεντζή έπειτα από ωραία κάθετη του Κουντάνη.

Οι πρωταθλητές είχαν καλή μετάβαση στην επίθεση εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα του Γιακουμή, με την Μάνη να ισορροπεί στη συνέχεια, να αναπτύσσεται κυρίως από τις πτέρυγες με Κουρούπη και Αλεξανδρόπουλο και να φτάνει τελικά στην ισοφάριση στο 40’ όταν από φάουλ του πρώτου ο Πουλάκος από κοντά έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές με τον Πανθουριακό να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 με πέναλτι του Γαλανόπουλου που κέρδισε ο Δαλκαφούκης σε ανατροπή του. Η Μάνη είχε την κατοχή της μπάλας μέχρι το φινάλε αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει, πέρα απο κάποια μακρυνά σουτ, ενώ απο την άλλη οι νταμπλούχοι έχοντας χάσει τη συνοχή του πρώτου μέρους είχαν μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία με πλασέ άουτ του Γεωργουλέα από ευνοϊκή θέση.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Κακαλής, Γιαννακόπουλος, Κουντάνης, Ζαχαρόπουλος, Κουρετζής, Μανωλόπουλος, Γαλανόπουλος, Γιακουμής, Σερπάνος, Δαλκαφουκης (11άδα), Φαββατάς, Γεωργουλέας, Σεντεμέντες, Μπούνας

ΑΕ Μάνης: Κωνσταντακόπουλος, Περιβολάρης, Τζανετέας, Κουρούπης, Αλεξανδρόπουλος, Πουλάκος Κ., Χριστόπουλος, Δουρούμης, Γιαννής, Σπυρέας, Χατζηπαναγιώτης (11άδα), Καστριτσέας, Χάνκο, Πουλάκος Π., Ρότσι, Τσιλιμπάρδης, Αζής.