Πανθουριακός-Εθνικός Μελιγαλά 2-1: Λυτρωτής Πουλάκος και πρώτη νίκη με ανατροπή

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με δραματικό τρόπο πέτυχε ο Πανθουριακός καθώς κατέβαλε την αντίσταση του Εθνικού Μελιγαλά με 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Αντώνη Μαυρέα ήταν ο Κυριάκος Πουλάκος ο οποίος χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του μετά από τέσσερις αγωνιστικές και απολογισμό τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

Ο Εθνικός Μελιγαλά έδειξε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε προβάδισμα στο σκορ με γκολ του νεαρού Σαούτη, έπειτα απο ωραία ενέργεια του Δαλκαφούκη, στο 30ο λεπτό.

Το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και στο δεύτερο μέρος και να έχουν δοκάρι 67ο λεπτό σε σουτ του Σαραντόπουλου.

Το σκηνικό άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους μπροστά στο φάσμα της ήττας να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να καταφέρνουν να φέρουν στα ίσα το ματς με συνεργασία των αδερφών Χαρλέπα, με τον Γιώργο να βγάζει στον Αχιλλέα και αυτός να σημειώνει ένα ακόμη γκολ φέτος, στο 73ο λεπτό.

Το ματς στα τελευταία λεπτά απέκτησε δραματικό χαρακτήρα με την ομάδα του Μαυρέα να βρίσκει τελικά γκολ στις καθυστερήσεις με τον Κυριάκο Πουλάκο απο σέντρα του Λυμπερόπουλου και να πανηγυρίζει την πρώτη επιτυχία.

Πανθουριακός (Μαυρέας): Λίβας, Κακαλής, Καλύβας (66' Μιχαλέας), Οδεμισιώτης, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Χαρλέπας Αχ. (76' Λυμπερόπουλος), Διαμαντής, Πουλάκος, Μπαλαούρας, Παντσιώτης (64' Χαρλέπας Γ.)

Εθνικός Μελιγαλά (Πολίμος): Αργυρόπουλος, Διακουμάκος, Ζύλφο, Νινιός, Φέστας, Παπαδόπουλος, Σαραντόπουλος (79' Ρουμελιώτης), Καρατζούλιας, Δαλκαφούκης, Σαούτης, Κανελλόπουλος