Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 3-1: Λαθύρης έφτιαχνε, Λαθύρης έβαζε

Με τον Βαγγέλη Λαθύρη να δημιουργεί και να εκτελεί, με μια ασίστ και δυο γκολ, ο Πανθουριακός επιβλήθηκε 3-1 της Εράνης Φιλιατρών και συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση βολής από την κορυφή της Α’ τοπικής Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και πέτυχε την όγδοη νίκη στα 10 τελευταία παιχνίδια ενώ στον αντίποδα η Εράνη βρήκε μεν δίχτυα μετά από δύο αγωνιστικές αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την 3η ήττα στα πέντε τελευταία ματς.

Όπως συνέβη και στο ματς του περασμένου Σαββάτου με τον Ολυμπιακό Ανάληψης, ο Πανθουριακός ξεκίνησε το ματς με γκολ απο τα αποδυτήρια.

Μόλις στο 2′ ο Βαγγέλης Λαθύρης άνοιξε το σκορ αλλά φιλοξενούμενοι παρά τον αρχικό αιφνιδιασμό αντέδρασαν και στο 7′ έφεραν το ματς στο 1-1 με γυριστό σουτ του Μπουρδέκα και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα το δοκάρι.

Ο Πανθουριακός ανεβάζοντας την πίεση του ψηλά πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και στο 19ο λεπτό έκανε το 2-1 με τον Λαθύρη αυτή τη φορά σε ρόλο δημιουργού να βγάζει στον Μίνγκα και ο έμπειρος μέσος με κεφαλιά να νικάει τον Αλεξανδρόπουλο.

Ο Πανθουριακός “κλείδωσε” το τρίποντο στο 49ο λεπτό όταν ο Λαθύρης μπήκε διαγώνια δεξιά και πλάσαρε εύστοχα τον Αλεξανδρόπουλο για το 3-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμα διπλή ευκαιρία με τη συμπλήρωση 90 λεπτών όταν ο Παπαθεοδώρου βρήκε το δοκάρι σε πρώτο χρόνο και στην επαναφορά σούταρε άουτ.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Παντσιώτης, Παπαγιαννόπουλος, Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Λαθύρης (88’ Μάραντος), Τρίψας (60’ Εμμανουήλ), Κάνιστρας (82’ Κανελλόπουλος), Μίνγκας, Σπυρόπουλος (69’ Παπαθεοδώρου)

Εράνη Φιλιατρών: Αλεξανδρόπουλος, Οικονομόπουλος (69’ Χρονόπουλος), Γριβοκωστόπουλος, Μπουρδέκας (85’ Γιαννακόπουλος), Ανδρώνης, Κώτσος, Χάρμπας, Πέππας, Βέλης, Βλαχόπουλος (90’ Λαμπρόπουλος), Νικολακόπουλος (76’ Χαραλαμπόπουλος).