Πανθουριακός- Εράνη 1-2: Στους “8” με Παπαθεοδώρου και “κέρβερο” Κουμπαρούλη- Φωνές Πανθουριακού

Περισσότερο εύστοχη και αποτελεσματική η Εράνη Φιλιατρών πήρε μεγάλη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Μεσσηνίας, επικρατώντας 2-1 του Πανθουριακού στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο β' μέρος αλλά βρήκαν απέναντί τους τον "κέρβερο" Φώτη Κουμπαρούλη, δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου που έχει διαμορφώσει ο Παπαθεοδώρου και ολοκλήρωσαν το ματς με έντονες διαμαρτυρίες προς τον Ψηλοπαναγιώτη για δυοαποφάσεις του.

Το ματς στο πρώτο ημίωρο ήταν πολύ κακό και απο τις δυο πλευρές, χωρίς ρυθμό και με συνεχείς διακοπές. Στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση που δημιουργήθηκε η Εράνη άνοιξε το σκορ. Ο Βλαχόπουλος έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, τροφοδότησε τον Σπυρόπουλο, ο οποίος με την σειρά του σέντραρε απο δεξιά και ο επερχόμενος Παπαθεοδώρου έκανε με πλασέ το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναχτύπησαν σε γρήγορη αντεπίθεση στο 45' όταν ο Βλαχόπουλος και πάλι έβγαλε σε καλή θέση τον Παπαθεοδώρου που με άριστο τελείωμα έκανε το 0-2.

Η καλύτερη στιγμη για τους γηπεδούχους στο α' μέρος ήρθε στις καθυστερήσεις με σουτ τυ Οδεμησιώτη που μπλόκαρε ο Κουμπαρούλης.

Στο β' μέρος η ομάδα του Αντωνη Μαυρέα μπήκε δυνατά και έκλεισε στα καρέ της την Εράνη που άλλωστε με το υπέρ της σκορ δεν είχε λόγο να ρισκάρει. Στο 50΄απο κόρνερ του Εμμανουήλ, ο Πουλάκος είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κουμπαρούλης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 57' ο Λιόλιος εκτέλεσε φάουλ, ο Εμμανουήλ γύρισε την μπάλα προ τον Πουλάκο που έπιασε κεφαλιά αλλά ο Κουμπαρούλης ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Η πολιορκία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και ένα λεπτό μετά ο Εμμανουήλ σούτερε αλλά ο Κουμπαρούλης μπλόκαρε.

Στο 64' μετά απο κάθετη του Εμμανουήλ, ο Πουλάκος βγήκε απέναντι στον Κουμπαρούλη με τον τερματοφύλακα της Εράνης να διώχνει σωτήρια, κάτι που έκανε και στο 66' σε κεφαλιά του Μιχαλέα έπειτα απο σέντρα του Εμμανουήλ.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε τελικά στο 67' όταν μετά απο κάθετη του Πουλάκου ο νεοαποκτηθείς Χαρλέπας νίκησε τον Κουμπαρούλη μειώνοντας σε 1-2.

Ο Πανθουριακός συνέχισε να πιέζει και στο 88' ήρθαν οι πρώτες φωνές για τον Ψηλοπαναγιώτη γιατί δεν άφησε να ολοκληρωθεί η φάση στο ξεκίνημα της οποίας είχε δώσει πλεονέκτημα και ενώ ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων βγήκε τετ α τετ με τον Κουμπαρούλη. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Λαμπρόπουλος με 2η κίτρινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι φώναξαν και για πέναλτι στον Χαρλέπα στις καθυστερήσεις ενώ με το σφύριγμα της λήξης υπήρξε ένταση μεταξύ των ανθρώπων και των δυο ομάδων κα έντονα παράπονα των γηπεδούχων στον Ψηλοπαναγιώτη. Επίσης στο φινάλε ήρθε και ένας αρκετά σοβαρός τραυματισμός- σε πρώτη εκτίμηση- του Γιαννακόπουλου.

Πανθουριακός: Καστριτσέας, Παντσιώτης, Λυμπερόπουλος (87' Μάραντος), Παπαγεωργίου (57' Μιχαλέας), Λιόλιος, Τσίκληρας (47' Χαρλέπας), Ράπτης, Πουλάκος, Εμμανουήλ, Οδεμησιώτης.

Εράνη Φιλιατρών: Κουμπαρούλης, Γεωργιόπουλος, Νικολακόπουλος, Ανδρώνης, Λαμπρόπουλος, Κώτσος, Πέππας, Παπαθεοδώρου (80' Χάρμπας), Χρονόπουλος (61' Μπεγλεκτσής), Βλαχόπουλος, Σπυρόπουλος (90+3' Γκότσης).