Πανιώνιος – Καλαμάτα 1-0: Στάση… Πλατεία για τη Μαύρη Θύελλα

Βγάζοντας τον κακό εκτός έδρας εαυτό της, η Καλαμάτα γνώρισε την πρώτη της ήττα στα φιλικά παιχνίδια με 1-0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Η πρώτη απώλεια ήταν συνέπεια της προβληματικής εικόνας που παρουσίασαν οι μελανόλευκοι τόσο στην άμυνα με πολλά λάθη, όσο και δημιουργικά ενώ στην επίθεση δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την αξιόμαχη ομάδα του Ιστορικού, η οποία χτίστηκε για τη Super league 2 αλλά τελικά θα πάρει μέρος στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Νίκου Aναστόπουλου -ο οποίος χειροκροτήθηκε στην επιστροφή του στη Νέα Σμύρνη– παρουσίασαν το περσινό πρόσωπο των εκτός έδρας αγώνων καθώς δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να φανούν απειλητικοί. Οι Nεοσμυρνιώτες με τη σειρά τους διαχειρίστηκαν έξυπνα το παιχνίδι, πέτυχαν στο 19ο λεπτό το γκολ με τον Μούντριχα και είχαν κι άλλες φάσεις απέναντι στην αροντάριστη Καλαμάτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μελανόλευκοι παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο κυρίως χάρη στην παρουσία του Ανδρέα Τάτου, ο οποίος ήταν και ο μόνος σχεδόν που απείλησε σε δύο μακρινά σουτ, αφού η ομάδα δεν μπόρεσε να βγάλει καθαρές ευκαιρίες.

Το πρώτο ημίχρονο

Η Καλαμάτα ξεκίνησε το παιχνίδι με διάθεση να πιέσει ψηλά με την τριάδα του κέντρου την οποία αποτελούσαν οι Τσαγκαλίδης, Παπατόλιος και Αναστασόπουλος. Αριστερά ξεκίνησε ο Νάνι, δεξιά ο Κόκορης και στην κορυφή ο Λουκίνας.

Οι μελανόλευκοι είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν πλην ενός συρτού σουτ στο 14′ από τον Παπατόλιο.

Ο Πανιώνιος χωρίς να φανεί ιδιαίτερα στο παιχνίδι κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 19ο λεπτό όταν ο Μούντριχας βρήκε χώρο και με συρτό σουτ νίκησε τον Ταΐρη, με την μπάλα να αναπηδά λίγο πριν ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας την μπλοκάρει στη γωνία του.

Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους οι οποίοι άλλαζαν με περισσότερη άνεση την μπάλα ενώ η Καλαμάτα έψαχνε να βρει τα πατήματα της.

Η πίεση συνεχίστηκε και στο 35ο λεπτό παραλίγο να φέρει αποτελέσματα όταν ο Τσαγκαλίδης κέρδισε την κόντρα και ο Ξυγκώρος έδιωξε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κραβαρίτη που ήταν εκτός θέσης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ατομική προσπάθεια του Κόκκορη ο οποίος έκανε μία κούρσα 30 μέτρων αποφεύγοντας όποιον βρήκε μπροστά του αλλά πριν προλάβει να κάνει το σουτ κόντραραν οι αμυντικοί.

Δύο αλλαγές

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε τον Τάτο αντί του Παπατόλιου και τον Λουπάνο αντί του Μπακαγιόκο.

Η παρουσία του Ανδρέα Τάτου άλλαξε τη μεσοεπιθετική εικόνα της ομάδας και η Καλαμάτα πήρε τον έλεγχο με τους γηπεδούχους να προσαρμόζονται αμυντικά και να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα . Παρά την κατοχή ωστόσο η Μαύρη θύελλα δεν βρήκε τελικές για γκολ παρά μόνο δύο σουτ του Τάτου από το ύψος της περιοχής ενώ δεν μπόρεσε να απειλήσει ούτε από κάποια στημένα, κυρίως κόρνερ, που κέρδισε. Αντίθετα, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τις δύο κορυφαίες στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, στο 62΄με τον Καπούταγλη να σταματάει… τον Σταμάτη και στην εκπνοή του αγώνα όταν ο Αργυρίου αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το φίλμ του αγώνα

11′ επικίνδυνη σέντρα στα καρέ της Καλαμάτας η μπάλα πέρασε πριν προλάβει να την βρει ο Μούντριχας

14′ συρτό σουτ του Παπατόλιου η μπάλα πέρασε άουτ

19′ Γκολ 1-0 ο Πανιώνιος. Ο Μούντριχας βρήκε χώρο και με συρτό σουτ στη γωνία νίκησε τον Ταΐρη

35’ παραλίγο αυτογκόλ του Πανιωνίου όταν σε διώξιμο του Ξυγκώρου η μπάλα πέρασε κόρνερ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην εκτέλεση του κόρνερ κεφάλια άουτ του Αναστασοπούλου

41’ ατομική προσπάθεια του Κόκκορη, ο οποίος κουβάλησε την μπάλα για 30 μέτρα, αλλά λίγο πριν πλασάρει οι αμυντικοί έβαλαν την κόντρα

47’ Ένταση μεταξύ Αναστασόπουλου -Σπάρταλη. Ο μέσος της Καλαμάτας έγινε αλλαγή στο επόμενο λεπτό και στη θέση του μπήκε ο Ματέους

52′ κόρνερ του Τάτου από τα αριστερά, οι αμυντικοί έδιωξαν σε πρώτο χρόνο με την μπάλα να φτάνει στο Κόκκορη ο οποίος όμως δεν μπόρεσα να κάνει το κοντρόλ

54′ σουτ του Τάτου από τον άξονα η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι

56’ Ο Λιούμης έφυγε στην αντεπίθεση αλλά καθυστέρησε να εκδηλώσει τελική και έδιωξε ο Λουπάνο

58’ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο όταν ο Σταμάτης βρέθηκε αμαρκάριστος το ύψος του πέναλτι, έκανε το πλασέ αλλά ο Καπούταγλης έπεσε σωτήρια και έδιωξε την μπάλα

60’ ο Τάτος σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά μπλόκαρε ο Σταματόπουλος

61’ Σουτ του Νταλακούρα η μπάλα μόλις άουτ

86′ τελική μετά από ώρα για την Καλαμάτα με το Σκεντεράι να σουτάρει αλλά οι αμυντικοί να βάζουν την κόντρα και να μπλοκάρει εύκολα ο Σταματόπουλος

90’ Σουτ άουτ του Ασαμόα

90+2’ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Καλαμάτας καταλήγει σε πλασέ άουτ του Αργυρίου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κραβαρίτης (46′ Σταματόπουλος), Λάμψιας, Ξυγκόρος (64′ Νταλακούρας), Κοντοές (58′ Μίχος), Καραβίδας, Μπρέγκου (Διονέλλης), Γροντής (76′ Αργυρίου), Σπάρταλης (46′ Ζάχι), Δρίτσας (90′ Καλομοίρης), Λιούμης (58′ Σταμάτης), Μούντριχας (76′ Τσέργας).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης (35’ Καπούταγλης), Μαβινγκά (64’ Βάλισον), Μπακαγιόκο (46’ Λουπάνο), Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος (48’ Ματέους), Παπατόλιος (46’ Τάτος), Τσαγκαλίδης (63’ Σκεντεράι), Νάνι (58’ Ασαμόα), Κόκκορης (58’ Μοζέρ), Κωνσταντινόπουλος, Λουκίνας.