Παναθηναϊκός Β’ – Ιωνικός 1-0: Δεύτερη σερί νίκη με Σιδερά και βαθμολογική… ανάσα

Ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Superleague 2 με τον Παναθηναϊκό Β' να πετυχαίνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του χάρη στο τέρμα του Σιδερά κόντρα στον Ιωνικό (1-0).

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στο ματς και είχαν μία καλή φάση στο 5ο λεπτό χάρη στο ωραίο σουτ του Φουρτάδο, όμως η μπάλα πήγε λίγο πιο πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 7ο λεπτό όταν ο Ντάουντα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγα χιλιοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ξενόπουλου.

Στο 23' ο ίδιος παίκτης βρέθηκε μπροστά σε κενή εστία αλλά ο Μαρτίνης έβαλε την προβολή και δεν τον άφησε να πλασάρει.

Όσο περνούσε ο χρόνος, ο Ιωνικός ανέβασε τη πίεσή του, πάλεψε να βρει το γκολ και μάλιστα υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για δύο περιπτώσεις όπου οι παίκτες του ζήτησαν πέναλτι από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Εν τέλει, κόντρα στη ροή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 72', ο Παναθηναϊκός Β' βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιδεράς νίκησε τους πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Παναθηναϊκός Β': Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κάτρης, Φουρτάδο (78′ Καραμπάς), Κυριόπουλος (73′ Καλοσκάμης), Σαρδέλης (46′ Φικάι), Λάμψιας, Φρόκου (62′ Κρυπαράκος), Μπιλάλ (62′ Ταβάρες).

Ιωνικός: Γκέλιος, Τασουλής, Σαλίνας, Ντάουντα (69′ Ροντρίγκες), Γιακουμάκης (86′ Δρίτσας), Γκοράνοφ, Σερπέζης (59′ λ.τ Πογοσιάν), Γκίνη (86′ Οικονομίδης), Οικονομόπουλος, Σόουζα, Σαλαζάρ.