Παναθηναϊκός – Λαύριο 105-69: Πήρε την εκδίκησή του (αποτελέσματα-βαθμολογία)

Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετική ομαδική λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου πέτυχε επιβλητική νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Λαυρίου (105-69) για την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

To τριφύλλι ανάγκασε τους «Μεταλλωρύχους» να κάνουν 21 λάθη έναντι 6 μόλις δικά του. Από τα λάθη των αντιπάλων τους οι «πράσινοι» πέτυχαν 30 πόντους, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε συνολικά 14/30 τρίποντα, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε 9/16, και 28/42 δίποντα.

Ο Ντίνος Μήτογλου με 16 πόντους με 8/10 δίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε 15 πόντους με 2/3 δίποντα και 3/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Ζακ Όγκαστ πέτυχε 12 πόντους με 6/7 δίποντα και ο τέταρτος παίκτης των «πρασίνων» που τελείωσε το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Μπεν Μπεντίλ, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους με 4/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα.

Από το Λαύριο Megabolt προσπάθησαν περισσότερο ο Ντέβιν Ντέιβις που πέτυχε 17 πόντους με 8/12 σουτ εντός πεδιάς και ο Γκλεν Κόζι ο οποίος σκόραρε 15 πόντους με 4/7 σουτ εντός πεδιάς.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε ρυθμό στα τελευταία 2’ και 38’’ της πρώτης περιόδου όταν με επιμέρους σκορ 11-3 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Μπέντιλ, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα (28-18).

Η «ομάδα του τριφυλλιού» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρία σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Λευτέρη Μποχωρίδη, Παπαπέτρου και Χάουαρντ Σαντ-Ρος, προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (45-25) με 3’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το δεύτερο μέρος με σερί 7-0 με τρίποντο του Μποχωρίδη και προηγήθηκε με +27 (62-35) στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά για τους «πράσινους» έφτασε έως τους 38 πόντους (103-65) στο 38’, με δύο τρίποντα των Μάριο Χεζόνια, Νίκου Δίπλαρου.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-35, 81-57, 105-69.