Παναθηναϊκός Β – Καλαμάτα 1-1: Με… buzzer beater του Ασαμόα (φωτο)

Με γκολ του Άγγλου εξτρέμ στο 92’ η Μαύρη Θύελλα αναδείχθηκε ισόπαλη με τους πράσινους- Με πειραματικό σχήμα και πολλές αλλαγές η Καλαμάτα – Από ένα ημίχρονο καλής απόδοσης για τις δύο ομάδες στον Ασπρόπυργο

Με αρκετές αλλαγές και σχήμα που δύσκολα θα ξαναδούμε σε επίσημο ματς, η Καλαμάτα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό Β στο Ασπρόπυργο, στο έκτο της φιλικό προετοιμασίας για τη νέα σεζόν.

Το… buzzer beater του Ασαμόα στο 92ο λεπτό έφερε στα ίσα το ματς το οποίο ήταν μοιρασμένο με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκε με τον Σερπέζη και την Καλαμάτα να παρουσιάζει πολύ καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος και να ισοφαρίζει στην τελευταία φάση του αγώνα.

Πολλές αλλαγές

Η Καλαμάτα ξεκίνησε το παιχνίδι με πολλές αλλαγές και “πειραματικό” σχήμα με τον Καπούταγλη να παίρνει θέση κάτω από τα γκολπόστ, τον Μοζέρ δεξιά, τον Τσαγκαλίδη αριστερά, και κεντρικό δίδυμο τους Λουπάνο, Μπακαγιόκο. Στον άξονα οι Αναστασόπουλος, Σκεντεράι, δεξιά ο Βάλισον, αριστερά ο Νάνι και ο Τάτος πίσω από τον Ασαμόα.

Οι πράσινοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και έχοντας διαρκή κίνηση και πίεση δημιουργούσαν πρόβλημα στην ανάπτυξη της Καλαμάτας. Η υπέροχη τους λίγο έλειψε να καρποφορήσει στο 11ο λεπτό όταν ο Αθανασακόπουλος βρήκε χώρο και έπιασε το σουτ με την μπάλα να “γλύφει” το οριζόντιο δοκάρι του Καπούταγλη.

Τελικά οι νεαροί του Γιάννη Βονόρτα πανηγύρισαν στο 16’ όταν ο εκ των κορυφαίων στο ματς καλαματιανός διεθνής μεσοεπιθετικός Γιάννης Σαρδέλης έκανε την κούρσα από αριστερά, έκοψε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στην καρδιά της μελανόλευκης άμυνας και ο Σερπέζης πλάσαρε τον Καπούταγλη που ήταν αδύνατο να αντιδράσει.

Η Καλαμάτα έδειξε δυσκολία στην ανάπτυξη και χρειάστηκε 40 λεπτά για να κάνει την πρώτη τελική προσπάθεια.

Ο Ασαμόα πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη σέντρα, έκανε την κούρσα από αριστερά και έκοψε την μπάλα στον Αναστασόπουλο ο οποίος πλάσαρε αλλά έκοψαν οι αμυντικοί πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Το β’ ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους στο ματς πέρασαν οι Μαβινγκά, Ματέους και ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Στο 50’ ο Τάτος έβγαλε ωραία κάθετη στο Σκεντεράι ο οποίος από τη γραμμή του άουτ γύρισε στο πέναλτι με τον Ματέους να πλασάρει στα σώματα και στην επαναφορά νέο πλασέ του Ασαμόα αποκβρούστηκε.

Η Καλαμάτα λειτουργούσε καλύτερα και στο 57 ο Μοζέρ σούταρε από αριστερά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ από το δεξί κάθετο.

Στο 64 κεφαλιά του Ασαμόα μπλόκαρε ο Οικονομάκης ενώ την ίδια κατάληξη είχε σουτ του Σίντνεϊ στο 81.

Τελικά, η υπεροχή της Καλαμάτας στο δεύτερο ημίχρονο μετουσιώθηκε σε γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ασαμόα έγινε κάτοχος της μπάλας αριστερά στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Οικονομάκη που επιχειρούσε έξοδο.

Παναθηναϊκός Β: Μαργκόνο, Βαγιαννίδης, Σερπέζης, Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Πάνκα, Σαρδέλης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης,. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Οικονομάκης, Σέχου, Νταμπίζας, Δημητρίου, Κρυπαράκος, Ματσαδές, Τουρκοχωρίτης, Καρβούνης, Μαραθωνίτης

Καλαμάτα: Καπούταγλης (42 Κουτς, 76’ Καραχάλιος), Μοζέρ (72’ Κόκκορης), Λουπάνο (86’ Τσελεπίδης), Μπακαγιόκο, Τσαγκαλίδης (46’ Μαβινγκά), Αναστασόπουλος (46’ Ματέους), Σκεντεράι, Τάτος (60’ Μπούνας), Νάνι (72’ Σίντνεϊ), Βάλισον (86’ Λουκίνας), Ασαμόα