Παναθηναϊκός- Ιωνικός 98-74: Πάτησε γκάζι στο τέλος

Ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα στο ΟΑΚΑ με τον Ιωνικό Hellenic Coin να στέκεται εξαιρετικά, όμως στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν απόλυτος κυρίαρχος και έφτασε στην επικράτηση με 98-74 για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι «πράσινοι» που έφτασαν πλέον στο 13-2, σημείωσαν επιμέρους σκορ 30-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας της Νίκαιας (πλέον έχει ρεκόρ 6-11) που έπαιξε δίχως τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Βασίλη Τολιόπουλο.

Μετά από την πρώτη περίοδο που ο Ιωνικός είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, όμως μέχρι και τα τέλη της τρίτης περιόδου δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις μία φορά κατάφερε να προηγηθεί με +9, στο 26' με τον Μπρέι να κάνει το 62-53, όμως και πάλι ο Ιωνικός πλησίασε στο σουτ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ένα γρήγορο 11-3 στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με 80-67 στο 33' και από εκείνο το σημείο είχε πλήρως τον έλεγχο. Στο 38' ο Μακ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +20 (92-72) με τον Μποχωρίδη να γράφει με βολή το 98-73 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, μισό λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας τελείωσαν το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 18/37 πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. ενώ είχαν ακόμα 16/27 δίποντα και 12/20 βολές. Παράλληλα είχαν 22 ασίστ, 37 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 4 μπλοκς ενώ υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Από την άλλη πλευρά ο Ιωνικός που στάθηκε εξαιρετικά για περισσότερο από 30 λεπτά, είχε 17/38 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 13/21 βολές. ο Βαγγέλης Αγγέλου είδε τους παίκτες του να μαζεύουν 36 ριμπάουντ και να έχουν ακόμα 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μποκς και 15 λάθη.

Τη μεγάλη διαφορά την έκανε το βάθος στον πάγκο που έχει ο Παναθηναϊκός καθώς πήρε 45 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από εκεί σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν 20.

Ο Μπρέι με 20 πόντους και 6 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμα τον Χεζόνια με 16 στο ντεμπούτο του στη λίγκα και τον Μακ με 14. Για τους Νικαιώτες ο Χόλογουελ τελείωσε με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ οι Χουγκάζ και Χόλιφιλντ είχαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74.