Παναθηναϊκός-Άλμπα Βερολίνου 105-106: Οδυνηρή νέα ήττα και αποδοκιμασίες

Οι «πράσινοι» μπορεί να είχαν σε απίστευτο βράδυ τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 39 πόντους, μπορεί να «επέστρεψαν» στο δεύτερο μέρος και να έστειλαν το ματς στην παράταση, αλλά τελικά δεν γλίτωσαν την ήττα από την Άλμπα Βερολίνου στην  δεύτερη παράταση με 105-106.

Το άλλοτε απόρθητο κάστρο του ΟΑΚΑ αλώθηκε για δεύτερη φορά εφέτος, καθώς μετά την Αρμάνι Μιλάνο, η ουραγός της διοργάνωσης (μέχρι σήμερα), Άλμπα, πήρε μία τεράστια νίκη και ανάγκασε τον κόσμο του Παναθηναϊκού που βρέθηκε στις εξέδρες να αποδοκιμάσει στο φινάλε τους παίκτες και το τεχνικό τιμ.

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 58 πόντους στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του να κοιτάζουν απλά τους αντιπάλους τους, μόλις 30 στα επόμενα 20 λεπτά, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα (88-88).

Η ήττα αυτή δημιουργεί πάρα πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό που συνεχίζει να προβληματίζει στην άμυνά του. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά το τέλος του αγώνα, όταν ο Ράις αστόχησε στο τελευταίο σουτ, ο κόσμος ξέσπασε σε αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 16 (5/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Ράις (0/4 σουτ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 14 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 4/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 λάθη), Γουάιλι 22 (7/11 δίποντα, 8/8 βολές), Μήτογλου.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (7/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Γκεντράιτις 15 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 11 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Νόκο 17 (7/9 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη).