Παναχαϊκή-Απόλλων Λάρισας 1-0: Με… δώρο ξανά στην εξάδα

Σε ένα ματς που στην αρχή φάνηκε να στραβώνει, η Παναχαϊκή κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να φτάσει στην επιτυχία μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο ντεμπούτο του Χρήστου Παρασκευοπούλου στον πάγκο της ομάδας.

Οι αχαιοί επιβλήθηκαν 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας για την 16η αγωνιστική της Super League 2 και ξαναμπήκαν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας παρότι αγωνίστηκαν για περισσότερα από 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι «έχασαν» τον Αραβίδη στο 11′ που τραυματίστηκε και τον Μπρους με κόκκινη στο 19′. Ο μέσος των Αχαιών με δύο κίτρινες… εξπρές (7′, 19′) πήγε από πολύ νωρίς στα αποδυτήρια, αφήνοντας με 10 την Παναχαϊκή.

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες φάσεις με την Παναχαϊκή να οχυρώνεται αμυντικά και Απόλλωνα να προσπαθεί να βρει διαδρόμους αλλά να μην καταφέρνει να κάνει τελικές προσπάθειες.

Η Παναχαική απείλησε στο 33΄όταν σέντρα ξυράφι από δεξιά του Γιούση ο Μασούρας δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, προσφορά του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στο 52′ ο Γλύκος έδωσε…ασίστ στο πέναλτι στον Γιούση και αυτός σαν σε προπόνηση έκανε το 1-0!

Στη συνέχεια αν και ο Απόλλων είχε αριθμητικό πλεονέκτημα και έπαιξε σχεδόν στο μισό γήπεδο, δεν έκανε αξιόλογες φάσεις για να ισοφαρίσε. Πλην μιας κεφαλιάς του Γκουντρουμπή που πέρασε άουτ, η άμυνα των Αχαιών δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Παναχαϊκή (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πατάπης, Μαρκοπουλιώτης, Σταμόπουλος, Αποστολόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Τσερούτι (21′ Μουστακόπουλος), Μπάτροβιτς (66′ Κόκας), Γιούσης, Αραβίδης (11′ λ.τ Μασούρας).

Απόλλων Λάρισας (Φραντζέσκος): Γλύκος, Γκόλιας (59′ Γκουντρουμπής), Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (46′ Μπαλογιάννης), Μπάλλας (46′ Μπάμπης), Γιάκος (59′ Νύκταρης), Χατζής, Τζοβάρας (46′ Ντα Κάμπο), Ομπράντοβιτς.