Πάμισος-Ζάκυνθος 0-1: O ένας είπε “αντίο”, ο άλλος αγκάλιασε τον τίτλο

Έχοντας εξ ορισμού δύσκολο έργο απέναντι στο μεγάλο φαβορί της κατηγορίας, ο Πάμισος Μεσσήνης δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Ζάκυνθο στο γήπεδο Μελιγαλά, χάνοντας κάθε ελπίδα παραμονής στη Γ’ Εθνική, αντίθετα με τους νησιώτες που αγκάλιασαν τον τίτλο.

Σε ένα ματς νευρικό, χωρίς ρυθμό και λίγες φάσεις, ήταν φανερό πως όποιος σημείωνε γκολ θα ήταν και ο νικητής και αυτό συνέβη από τους φιλοξενούμενους και επίδοξους πρωταθλητές, οι οποίοι με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα πήραν κεφάλι στο σκορ και διατήρησαν το χρυσό τρίποντο που τους κρατά στην κορυφή μέχρι το φινάλε.

Ο Πάμισος πάλεψε να πάρει κάτι από το παιχνίδι αλλά απέναντι σε μια έμπειρη και καλά οργανωμένη ομάδα δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή φάση στο 13ο λεπτό σε προσπάθεια και σουτ του κορυφαίου τους παίκτη Κοναγκάγια και τελικά κατάφεραν να προηγηθούν στο 31ο λεπτό με πλασέ του Καψάσκη.

Οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μια καλή στιγμή στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου όταν ο Παπαδόπουλος έκλεψε την μπάλα από αδράνεια των αμυντικών της Ζακύνθου, γύρισε στο Χαραλαμπόπουλο ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Πατσογιώργος απέκρουσε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή στο 85ο λεπτό με σουτ του Καναγκάγια που πέρασε άουτ.

Πάμισος Μεσσήνης: Κόκκαλης, Αριστομενόπουλος, Βέλλης (86’ Παπαγιαννόπουλος), Κατσιβαρδέας, Μπούνας, Γεωργιόπουλος, Θώδης (71’ Μπόρχαν), Ακριστινέι, Ρουμελιώτης (83’ Μωράκης), Παπαδόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.

Ζάκυνθος: Πατσογιώργος, Τζατζανάς, Καλλιβωκάς, Κολεβρής, Κούνια, Τραγούδας, Σούρμπης (71’ λ.τρ., Παναγιωτόπουλος), Κοναγκάγια, Κακολύρης (90+5’ Λούτας), Καψάσκης (61’ Κονδύλης), Κάμερον.