Πάμισος – ΠΑΟ Βάρδας 1-1: “Βουβή” ισοπαλία στην Μεσσήνη

Παιχνίδι που δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον δεν το χάνεις. Το ποδοσφαιρικό αξίωμα βρήκε εφαρμογή στο άδειο απο κόσμο Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης με τον Πάμισο να αναδεικνύεται ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΟ Βάρδας, για την 3η αγωνιστική στον 9ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Στην επιστροφή τους μετά από ενάμιση χρόνο σε εντός έδρας παιχνίδι σε εθνική κατηγορία, οι πράσινοι είχαν καλή παρουσία μέχρι τα μισά του δεύτερου μέρους, με την πιο έμπειρη Βάρδα να φέρνει το ματς στα μέτρα της στο τελευταίο διάστημα του αγώνα και να έχει με τη σειρά της ευκαιρίες, σ’ ένα γενικότερα ισορροπημένο παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου μπήκε μπροστά στο σκορ στο 27ο λεπτό, χάρη στην άψογη συνεργασία των δύο ακραίων αμυντικών της.

Ο Σαραντόπουλος έβγαλε ωραία διαγώνια μπαλιά στον Αριστομενόπουλο ο οποίος μπήκε και γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία με τον Βέλλη να έρχεται από την άλλη πλευρά και να πλασάρει τον Βορύλλα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι και έβγαλαν αντίδραση δυο λεπτά μετά με τον Ντομά να σουτάρει άουτ απο καλή θέση. Συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 35 κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Ντομάς ήταν αυτός που έκανε την κάθετη μπαλιά πίσω από τη μεσαία γραμμή με τον Βας να φεύγει στην αντεπίθεση, να αποφεύγει το μαρκάρισμα του Μπούνα και να πλασάρει τον Οικονομόπουλο στην αριστερή του γωνία σημειώνοντας το 1-1.

Ο Πάμισος είχε ένα σουτ του Σαραντοπούλου στην αγκαλιά του Βορύλλα στο 39ο λεπτό ενώ η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στους φιλοξενούμενους με τον Οικονομόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ γύρισμα του Βας, έπειτα από μπαλιά του Μικελάτου.

Ο τερματοφύλακας του Παμίσου Μεσσήνης ήταν αυτός που κράτησε την ισοπαλία και στο 71ο λεπτό όταν ο Σαμπανέι έπιασε εξ’ επαφής κεφαλιά για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Οικονομόπουλος.

Κεφαλιά άουτ είχε και ο Μικελάτος στο 76ο λεπτό ενώ ο Πάμισος Μεσσήνης απείλησε στο 81ο λεπτό όταν ο Μωράκης κέρδισε τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή αλλά τελευταία στιγμή έπεσε στα πόδια του και πρόλαβε ο Βορρύλας.

Διαιτητής: Σπύρος Λιάρος (Λακωνίας), Σοβολός, -Ισακοβίδης (Λακωνίας)

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος, Αριστομενόπουλος, Βέλλης, Μπούνας, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας, Λαθύρης, Γεωργιόπουλος, Σαραντόπουλος, Παπαδόπουλος (75’Μωράκης), Θώδης (70’ Μπορχάν).

ΠΑΟ Βάρδας: Βορύλλας, Λιόσης, Μάρκο, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου (56’ Φερεκίδης), Μικελάτος, Θεοδωρόπουλος, Ντόμας, Βας, Σαμπανέι, Πολίτης.

Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου του Πάμισου Μεσσήνης, Γιώργου Τσερπέ ο οποίος έφυγε από την ζωή πριν λίγες μέρες.