Πάμισος Μεσσήνης – ΑΕ Μάνης 2-1: Ξανά στο “κόλπο” με Κόντο (φωτο)

Με χρυσό σκόρερ τον Στίβεν Κόντο, έναν 20χρονο εξτρέμ από τη Ζιμπάμπουε που αποκτήθηκε απο τον Πανηλειακό, ο Πάμισος Μεσσήνης επιβλήθηκε 2-1 της Μάνης στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής στην Α τοπική Μεσσηνίας και δημιούργησε νέα δεδομένα στην κορυφή όπου βρέθηκε μόνος πρώτος ο Μιλτιάδης.

Οι πράσινοι κυριάρχησαν απόλυτα στο Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης και έφτασαν πανάξια στην ενδέκατη νίκη τους στη σεζόν απέναντι σε μία Μάνη που φάνηκε επηρεασμένη από τις απουσίες των Στραβάκου, Κουρούπη, δεν έπιασε την απόδοση προηγουμένων παιχνιδιών και μοιραία γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στη σεζόν με την οποία στη στροφή του πρωταθλήματος έπεσε από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι από το ξεκίνημα και στο 5ο λεπτό ο Πετρουλάκης έκλεψε τη μπάλα πάσαρε στο Βλάχο ο οποίος σούταρε άουτ. Η δεύτερη καλή φάση ήρθε τρία λεπτά μετά, όταν σε κάθετη του Δεμπεγιώτη ο Κόκκαλης πρόλαβε τον Βλάχο με την μπάλα να καταλήγει στον Παπαδόπουλο το σουτ του οποίου κόντραρε. Τελικά, στην τρίτη και... φαρμακερή φάση στο 12ο λεπτό ο Παπαδόπουλος έβγαλε στον Βλάχο ο οποίος γύρισε στον Στίβεν Κόντο που από κοντά στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έκανε το 1-0.

Οι πράσινοι συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση και στο 34’ απο φάουλ του Παπαδόπουλου, ο Υμεράσι έπιασε κεφαλιά άουτ.

Η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε μόλις το 36ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κυριάκος Πουλάκος βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το πλασέ του κόντραρε.

Τελικά, ο Πάμισος ήταν αυτός που εδραίωσε το προβάδισμά του στο 39ο λεπτό όταν από κάθετη του Παπαδόπουλου ο Κόντο έκανε το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Σταματελόπουλος έκανε το σουτ για να διώξει ο Κόκκαλης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάνη ξεκίνησε με μία σημαντική ευκαιρία όταν από πάσα του Κουλόπουλου, ο οποίος το μεταξύ είχε περάσει στο παιχνίδι, ο Μουλιάτος σούταρε με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Η Μάνη επέμεινε και στο 59’ μετά από εκτέλεση πλαγίου του Μελενικιώτη ο Τόσκα δεν έκανε καλή εκτίμηση με την μπάλα να φτάνει στο Μουλιάτο, ο οποίος με ψιλοκρεμαστό πλασέ μείωσε σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 65’ όταν ο Σταματελόπουλος γύρισε την μπάλα αλλά ο Ντίσα είχε κακό τελείωμα. Στο 69’ ο δραστήριος Παπαδόπουλος πίεσε τους αμυντικούς, έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Μπορχάν ο οποίος σούταρε άουτ, ενώ στο 72 ήταν σειρά του Αριστομενόπουλου να σουτάρει και να απειλήσει την εστία του Κόκκαλη.

Πάμισος Μεσσήνης: Τόσκα, Αριστομενόπουλος, Σταματελόπουλος, Φιλόπουλος, Υμεράσι, Παπαδόπουλος (85’ λ. τρ. Ντίσα Αλεξ.), Δεμπεγιώτης, Κόντο (56’ Μπορχάν), Πετρουλάκης, Βλάχος (56’ Κοντομανωλόπουλος), Τιμπλαλέξης (56’ Κ. Ντίσα),

ΑΕ Μάνης: Κόκκαλης, Σπυρέας, Μελενικιώτης, Γιαννής, Στυλιανόπουλος, Τζανετέας, Σπυρόπουλος (80΄Ντερβίσι), Μπάλας, Κυρ. Πουλάκος, Γλέζος (46’ Κουλόπουλος), Μουλιάτος.