Παλληξουριακός- ΑΟ Διαβολιτσίου 0-1: Τεράστιο διπλό παραμονής με Αθανασόπουλο

Τεράστιο διπλό μέσα στο Ληξούρι με 1-0 επί του Παλληξουριακού πήρε ο ΑΟ Διαβολιτσίου στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στον 9ο όμιλο της Γ Εθνικής και έκανε το σημαντικότερο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Με γκολ του μόνιμου σκόρερ στα τελευταία παιχνίδια, Βασίλη Αθανασόπουλου από το σημείο του πέναλτι στο 61′ λεπτό, οι νερατζούρι πέτυχαν την 3η εκτός έδρας νίκης του στο πρωτάθλημα και 5η συνολικά και έφτασαν τους 16 βαθμούς, αποκτώντας μία σημαντική διαφορά από την γραμμή του υποβιβασμού.

Παρά τις σημαντικές απουσίες σε ένα ακόμα παιχνίδι, η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα, άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο αντεπεξήλθε των δυσκολιών βγάζοντας ουσιαστικά νοκ άουτ τους γηπεδούχους στη μάχη της παραμονής.

Το Διαβολίτσι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα κλείνοντας τους διαδρόμους και μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν καταστάσεις στην εστία του Καπατσώρη.

Οι νερατζούρι ζήτησαν πέναλτι στο 20′ όταν σε φάουλ του Μπαλόπουλου η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού ενώ είχαν μία ακόμη μεγάλη φάση στο πρώτο μέρος με τον Αθανασόπουλο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Διαβολίτσι να έχει μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Μουλιάτο ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ.

Σε σέντρα-σουτ του Τσάτσου η μπάλα βρήκε ξεκάθαρα σε χέρι αμυντικού και αυτή τη φορά ο διαιτητής Τσοπλάκος υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε με επιτυχία ο Βασίλης Αθανασόπουλος γράφοντας το 0-1 για το Διαβολίτσι.

Μη έχοντας άλλες επιλογές οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους και το Διαβολίτσι βρήκε στην συνέχεια ελεύθερους χώρους στην επίθεση και είχε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Αντεμάϊ στο 85′.

Παλληξουριακός: Μωραΐτης, Βαλέντης, Λουλούδας, Λυκούδης, Δαλκαφούκης, Χατζηστάμου, Ευστρατιάδης, Καράϊ, Κουκοβίνος, Ιγκνατ, Xατζιάι

Διαβολίτσι: Καπατσώρης, Σίνος, Πάγια, Μπαστακός, Πιτσιλής, Μουλιάτος, Μπαλόπουλος, Στραβάκος, Τσάτσος, Αθανασόπουλος, Μπάρκας