Ούτε το… Λιχτενστάιν η Εθνική (1-1)!

Ακόμη μια αρνητική σελίδα στην ιστορία της έγραψε το βράδυ της Κυριακής, η Εθνική ομάδα καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Λιχτενστάιν για τα προκριματικά του Euro 2020 που διεξήχθη σε ένα σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ.

Η «γαλανόλευκη» μετά την ήττα της στη Φινλανδία κόλλησε στο 1-1, πληρώνοντας για άλλη μία φορά το πρόβλημα στο σκοράρισμα. Είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε για το γκολ το οποίο ήρθε στο 33ο λεπτό όταν ο Κουλούρης στην προσπάθεια του να κάνει το σουτ έβγαλε μπαλιά στον Μασούρα και εκείνος στο 33′ σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της «γαλανόλευκη».

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην Ελλάδα καθώς έκλεισε στην αντίπαλη εστία τη φιλοξενούμενη ομάδα. Μόλις στο 47′ ο Κουλούρης με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μασούρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά ήρθε η σειρά του Μανωλά με ένα μακρινό σουτ να βρει το δοκάρι του Μπίχελ.

Η πίεση από πλευράς Εθνικής συνεχίστηκε αλλά οι τελικές προσπάθειες των διεθνών μας ήταν άστοχες. Με το «εύθραυστο» 1-0 να παραμένει και τα λεπτά να παιρνούν, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στο 85′ στην αντεπίθεση με τον Σαλάνοβιτς να πλασάρει τον Μπάρκα χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπάρκας, Μπακάκης, Μανωλάς, Σωκράτης, Τσιμίκας, Σάμαρης, Μπουχαλάκης (62′ Ζέκα), Φετφατζίδης (68′ Παυλίδης), Μασούρας (87′ Γιαννούλης), Βρουσάι, Κουλούρης.

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ: Μπ. Μπίχελ, Ρεχστάινερ (82′ Χόφερ), Μάλιν, Κάουφμαν, Γκέπελ, Μ. Μπίχελ, Βίζερ, Χάσλερ, Μάιερ (64′ Μπράντλε), Σαλάνοβιτς, Γκούμπζερ (55′ Γιλντίζ).