Ουαλία – Αγγλία 0-3: Τα «λιοντάρια» στον δρόμο της Σενεγάλης

Στους «16» οι ΗΠΑ, 1-0 το Ιράν με Πούλισικ

Μία θέση στα νοκ-άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου εξασφάλισε η Αγγλία και θα αντιμετωπίσει πλέον τη Σενεγάλη στη φάση των «16» της διοργάνωσης, με έπαθλο την είσοδο στα προημιτελικά. Τα «λιοντάρια» πήραν το βρετανικό ντέρμπι επικρατώντας 3-0 της Ουαλίας στο «Αχμάντ Μπιν Αλί» για την τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου και με το τρίποντο αυτό εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του θεσμού, αλλά και την πρωτιά στο γκρουπ.

Αντίθετα, το ταξίδι της Ουαλίας στο Μουντιάλ του Κατάρ ολοκληρώθηκε εδώ. Οι «δράκοι» με την ήττα αυτή έμειναν στην τελευταία θέση του ομίλου και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του τουρνουά.

Η Ουαλία μπορεί να ήταν αυτή που «καιγόταν» για το γκολ στο παιχνίδι, ωστόσο η Αγγλία ήταν αυτή που βρέθηκε μία «ανάσα» από την επίτευξή του στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 10ο λεπτό της συνάντησης ο Μάρκους Ράσφορντ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά ο Γουόρντ με εξαιρετική επέμβαση σταμάτησε τον επιθετικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και κράτησε το «μηδέν» στο ματς.

Τα «λιοντάρια» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο αδυνατούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και όποιες επιθετικές τους προσπάθειες πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Η Ουαλία άντεξε στο πρώτο μέρος με «όπλο» την πολυπρόσωπη και οργανωμένη άμυνά της, ενώ στις καθυστερήσεις του 45λέπτου είχε και την πρώτη της τελική με το σουτ του Άλεν που έφυγε άουτ. Μάλιστα, στο 36’ «έχασε» τον Νέκο Γουίλιαμς, ο οποίος ζαλίστηκε όταν δέχτηκε τη μπάλα στο πρόσωπο από ένα σουτ και αντικαταστάθηκε από τον Ρόμπερτς.

Το όνειρο της Ουαλίας για πρόκριση στους «16» το μετέτρεψε σε… εφιάλτη η Αγγλία στο ξεκίνημα της επανάληψης, καθώς τα «λιοντάρια» σκόραραν δις μέσα σε ένα δίλεπτο και «καθάρισαν» πρόωρα την υπόθεση νίκη. Στο 50’ από εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ και στο 52’ από γύρισμα του Κέιν ο Φόντεν εκτέλεσε από κοντά για το 0-2.

Το τελικό 0-3 για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ διαμόρφωσε στο 68’ ο Ράσφορντ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα. Ως το φινάλε η Αγγλία είχε ευκαιρίες για να φτάσει και σε άλλα τέρματα, αλλά δεν τις αξιοποίησε.

Διαιτητής: Βίντσιτς (Σλοβακία) Θεατές: 44.297

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Γουίλιαμς (36’ Ρόμπερτς), Μεφάμ, Ροντόν, Ντέιβις (59’ Μορέλ), Άλεν (81’ Κόλγουϊν), Αμπαντού, Μπέιλ (46’ Τζόνσον), Ράμσεϊ, Τζέιμς (77’ Χ. Γουίλσον), Μουρ

ΑΓΓΛIΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ (57’ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Στόουνς, Μακγουάιρ, Σο (65’ Τρίπιερ), Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Ράις (58’ Φίλιπς), Ράσφορντ (75’ Γκρίλις), Φόντεν, Κέιν (58’ Κ. Γουίλσον)

Ιράν-ΗΠΑ 0-1: Στους «16» με Πούλισικ

Οι ΗΠΑ νίκησαν το Ιράν με 1-0 χάρη στο γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ και προκρίθηκαν στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου για τρίτη φορά στις τρεις τελευταίες παρουσίες τους.

Το γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 38΄από την ασίστ του Ντεστ ήταν αρκετό για τις ΗΠΑ να πάρουν την νίκη με 1-0 επί του Ιράν και προκρίθηκαν στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ για τρίτη συνεχή φορά (εξαίρεση το 2018 που δεν συμμετείχαν στην διοργάνωση).

Με το τέρμα του αυτό, ο Πούλισικ έφθασε τα 22 γκολ με το εθνόσημο και ανέβηκε στην 7η θέση της λίστας των πρώτων σκόρερ στην ιστορία της Εθνκής των ΗΠΑ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με γρήγορο ρυθμό αλλά χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες με τις ΗΠΑ να θέλουν την κατοχή και το Ιράν να στοχεύει στην ταχύτητα.

Στην φάση των «16», οι ΗΠΑ θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την Ολλανδία, η οποία πέρασε ως πρώτη μετά την νίκη της επί του Κατάρ ενώ η Αγγλία που τερμάτισε πρώτη θα αντιμετωπίσει την Σενεγάλη.

Τραυματίας αποχώρησε πριν το ημίχρονο ο Μοχαμάντι προκαλώντας ανησυχία στις τάξεις της ΑΕΚ.

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Χοσεΐνι, Πουραλιγκάνι, Μοχαμαντί (45′ Καρίμι), Εζατολάχι, Νουρουλάχι (71′ Τοράμπι), Χατζισαφί (72′ Γιαλάλι), Γκολίζαμπεχ (77′ Ανσαριφάρντ), Αζμούν, Ταρεμί

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (82′ Μουρ), Ριμ, Κάρτερ, Βίκερς, Ρόμπινσον,ΜακΚένι (65′ Ακόστα), Άνταμς- Μούσα, Γουίε (82′ Ζίμερμαν), Πούλισικ (46′ Άαρονσον), Σάργκεντ (77′ Ράιτ)

Η τελική βαθμολογία του Β΄ομίλου:

1. Αγγλία 7β. (9-2)

2. ΗΠΑ 5β. (2-1)

3. Ιράν 3β. (4-7)

4. Ουαλία 1β. (1-6)

Πλέον έγιναν γνωστά και τα πρώτα δύο ζευγάρια της φάσης των «16». Το Σάββατο (3/12) στις 17:00 η Ολλανδία θα εντιμετωπίσει τη δεύτερη του δεύτερου ομίλου ΗΠΑ και την Κυριακή (4/12) στις 21:00 η Αγγλία θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη.