Όσο δεν χάνει… ελπίζει ο Πανιώνιος, 0-0 στην Τρίπολη

Όσο ζει και… παλεύει, μπορεί να ελπίζει ο Πανιώνιος, που συνεχίζει να μαζεύει βαθμούς στη διαδικασία των πλέι άουτ.

Μετά τη νίκη τους στην πρεμιέρα επί του Βόλου, οι Νεοσμυρνιώτες απέσπασαν «λευκή» ισοπαλία στην Τρίπολη από τον Αστέρα (0-0) και παρέμειναν «ζωντανοί» στη μάχη για την παραμονή τους.

Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου κατέγραψαν 10 τελικές, έχοντας δοκάρι με τον Λυμπεράκη στο 8′, σε μία φάση που στάθηκε αρκετά τυχερός και ο γκολκίπερ του Αστέρα, Νίκος Παπαδόπουλος, αφού η μπάλα κόντραρε πάνω του και πέρασε κόρνερ.

O Αστέρας ανέβηκε στην επανάληψη, ήταν εξαιρετικός μέχρι το 70’ αλλά δεν βρήκε δίχτυα και το ματς τελείωσε με τον Πανιώνιο να έχει την ευκαιρία να “κλέψει” το τρίποντο στο 90’ αλλά ο Γρίβας σπατάλησε την ευκαιρία.

Στους 15 βαθμούς ο Πανιώνιος, στο -3 από την Ξάνθη που έχει παιχνίδι λιγότερο και στο -5 πλέον από τον Παναιτωλικό! Την επόμενη αγωνιστική, οι «κυανέρυθροι» φιλοξενούνται από την Λαμία, με τον Αστέρα να υποδέχεται στην Τρίπολη τον Ατρόμητο για την μάχη της 7ης θέσης!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Ματρικάρντι, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο (86′ Μ. Φερνάντεζ), Ντέλετιτς (60′ Τζίμας), Λ. Φερνάντεθ (81′ Κρέσπι), Μ. Φερνάντεζ (60′ Ριέρα), Μπαράλες.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λ. Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Οικονομίδης (57′ Μιλόγεβιτς), Παπανικολάου, Τσιλούλης (79′ Μαξίμοβιτς), Λυμπεράκης (79′ Γρίβας), Εμμανουηλίδης (34′ λ.τρ. Δούμτσιος)