Ομόνοια – Πάμισος 1-1: Μοιρασιά στο “Γ. Λουκαρέας” (pics)

Κάθε ελπίδα παρουσίας στα play off της Α’ τοπικής έχασε ο Πάμισος Μεσσήνης καθώς υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 από την Ομόνοια στο “Γ. Λουκαρέας”.

Παρότι με αριθμητικό πλεονέκτημα για μεγάλο μέρος του αγώνα, οι πράσινοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να εκμεταλλευτούν την ήττα της Θουρίας στον Κάμπο ώστε να διεκδικήσουν στο φινάλε του πρωταθλήματος τις πιθανότητες εισόδου στην τελική φάση.

Η Ομόνοια από την άλλη παρουσιάστηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι συμπαγής δείχνοντας πως η φετινή της διαδρομή δεν ήταν τυχαία.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας ψυχολογία με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο 7′ ο Μπαζάνης συνδιάστηκε με τον Μπούνα που έβγαλε την σέντρα και ο Μπάλας με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Ομόνοια έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα βότανο Διονυσόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Οικονομόπουλος τον νίκησε στο τετ α τετ.

Η κορυφαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 33′ όταν ο Γαλανόπουλος βρήκε το χώρο για το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Σταυριανού.  Ο Μάλαμας είχε την τελευταία τελική για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, οι οποίοι πήγαν με 10 παίκτες στα αποδυτήρια λόγω αποβολής του Δημητρίου.

Όπως ήταν φυσικό στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάμισος πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε αρχικά για την ισοφάριση που ήρθε στο 73′ με πλασέ του Μπορχάν απο σέντρα του Αριστομενόπουλου. Τρία λεπτά μετά ο Σταυρισνός μπλόκερε κεφαλιά του Δεμπεγιώτη ενώ στο 85’ ο ίδιος έχει σουτ άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές τους στο τέλος του αγώνα, αρχικά με σουτ άουτ του Διονυσοπούλου στο 87′ και στην συνέχεια προσπάθεια του Μπούνα που προσπάθησε να βρεί τον Μπαρσελό ο οποπιος βρισκόταν σε ευνοϊκη θέση αλλά την τελευταία στιγμή παρενέβη ο Κατσιβαρδέας και έδιωξε.

Διαιτητής: Ηλ. Σκόρδος, βοηθοί: Σταυρόπουλος, Γαϊτάνης.

Ομόνοια: Σταυριανός, Κοστρίβας, Μπούνας, Γαβράς, Δημητρίου, Μπαζάνης, Μπάλας,
Τάφα, Διονυσόπουλος, Τάφα (72’ Τζανετάκος), Μάλαμας, Μιχελής (60’ Μπαρσελό).

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος, Φιλόπουλος, Μπορχάν, Χαραλαμπόπουλος, Αριστομενόπουλος, Υμεράσι (46’ Νινιός), Ντίσα (74’ Λυμπερόπουλος), Δεμπεγιώτης, Παπαδόπουλος, Βλάχος (64’ Κατσιβαρδέας), Γαλανόπουλος.