Ομόνοια- Απόλλωνας 1-1: Ντέρμπι από τα παλιά…

Μοιρασιά στην επανεκκίνηση της Α’ τοπικής για Ομόνοια και Απόλλωνα Καλαμάτας που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο “Γ. Λουκάρεας”. Όπως είχε συμβεί και στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου (με τη διαφορά ότι τότε το παιχνίδι είχε λήξει χωρίς τέρματα στο Ασπρόχωμα), οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους.

Η Ομόνοια είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ κυρίως με προσπάθειες από Μπαρσελό και Τζανετάκο αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλωνας ήταν αυτός που θα μπορούσε να έχει πάρει προβάδισμα. Το ματς κρίθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους όταν ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι με πέναλτι του Νικολόπουλου ενώ πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπαρσέλο.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 24ο λεπτό όταν από σέντρα του Τζανετάκου ο Μπαρσελό έκανε την κεφαλιά άουτ. Στο 31’ σουτ του έμπειρου επιθετικού πέρασε άουτ ενώ στο 38’ μετά από προσπάθεια του Μπούνα από δεξιά και αλλεπάλληλες κόντρες στην περιοχή των φιλοξενούμενων ο Γιακουμής απομάκρυνε.

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας, ο οποίος παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές μετά τις αποχωρήσεις και μόλις 12 παίκτες αποστολή, απείλησε με τον Νικολόπουλο στο 42’ που αρχικά είχε κεφαλιά και στη συνέχεια προβολή με τον Σταυριανό να αντιδρά σωστά, ενώ στο 44’ κεφαλιά του Κοντογώνη πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 47ο λεπτό όταν από μπαλιά του Σεντεμέντε ο Σαρδέλης έκανε την ατομική προσπάθεια και ανατράπηκε από τον Μπούνα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Νικολόπουλος για το 0-1. Η αντίδραση από τους γηπεδούχους ήταν άμεση όταν μετά από γέμισμα του Δημητρίου ο Μπαρσελό κοντρόλαρε την μπάλα και με ωραίο γυριστό σουτ νίκησε τον Γιακουμή ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 51’.

Ομόνοια: Σταυριανός, Κοστρίβας, Μπούνας, Γαβράς, Δημητρίου, Γεωργόπουλος (84’ Κωστόπουλος), Μπαζάνης, Διονυσόπουλος (63’ Τάφα), Μπάλας (75’ Μάλαμας), Μπαρσελό, Τζανετάκος

Απόλλωνας Καλαμάτας: Γιακουμής, Σεντεμέντες, Ρασσιάς, Πανταζής, Αγγελόπουλος, Νικολόπουλος, Πουλουπάτης, Κουρεντζής, Σαρδέλης, Καραΐσκος (75’ Τσουλάκος), Κοντογώνης.