Ολυμπιακός Β’ – Παναθηναϊκός Β’ 3-1: Βάφτηκε… ερυθρόλευκο το ντέρμπι- «αιωνίων» (video)

Στα «ερυθρόλευκα» ντύθηκε το μεγάλο ντέρμπι του Νοτίου ομίλου της Superleague 2 ανάμεσα στον Ολυμπιακό Β’ και τον Παναθηναϊκό Β’ καθώς οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-1 στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός είχε σημαντική στιγμή στο 9ο λεπτό μετά την έξυπνη πάσα του Ιμπαγάσα, ο οποίος βρήκε τον Μαρίνο αλλά το σουτ πήγε αουτ. Ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη μία καλή φάση, στο 11ο λεπτό όταν ο Ιμπαγάσα βρήκε ξανά τον Μαρίνο στην περιοχή αλλά το σουτ του αρχηγού ήταν αδύναμο και κατέληξε στον Ξενόπουλο.

Επτά λεπτά μετά, ο αρχηγός των γηπεδούχων απείλησε εκ νέου τον Ξενόπουλο, όταν ο Μπα του έδωσε την μπάλα στον κενό χώρο στα αριστερά, εκείνος την έφερε στο δεξί αλλά το σουτ πήγε αουτ.

Τελικά το γκολ ήρθε από τον Τσέλιο που είχε μπει στη θέση του τραυματία Ιμπαγάσα. Ο νεαρός εξτρέμ πήρε την μπάλα στα αριστερά, την έφερε στο δεξί και με ένα εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό, πανηγυρίζοντας σαν τον Κιλιάν Μπαπέ.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 32’ όταν ο Βουτσάς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε λίγο πιο πάνω από την εστία του Παπαδούδη. Δίχως άλλη τελική προσπάθεια, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1-0.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος με στόχο να βρουν το γκολ και οι γηπεδούχοι το πέτυχαν πρώτοι. Συγκεκριμένα, στο 49’ ο Κωστούλας πήρε την μπάλα, την κουβάλησε μέχρι τα όρια της περιοχή και με ωραίο δεξί σουτ έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Όμως η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Τρία λεπτά μετά, ο Σαρδέλης πήρε την μπάλα από τα αριστερά, πάτησε στην περιοχή και με εντυπωσιακό δεξί πλασέ μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα αλλά τόσο στο 55’ όσο και στο 58’, οι προσπάθειες του Μαρίνου εξουδετερώθηκαν από τον Ξενόπουλο.

Το «τριφύλλι» από την πλευρά του θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή όταν στο 64’ ο Καράκουτης ανέτρεψε τον Σιδερά και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπιλάλ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδούδη με το 2-1 να παραμένει.

Στο 76’ ο Καλοσκάμης βρήκε χώρο στα όρια της περιοχής αλλά ο Παπαδούδης μπλόκαρε σταθερά το σουτ του. Τελικά ο Ολυμπιακός ήταν ο άνθρωπος που βρήκε εκ νέου δίχτυα όταν ο Αποστολόπουλος κουβάλησε την μπάλα μέχρι την περιοχή του Παναθηναϊκού, έκανε ένα δυνατό σουτ και ο Ξενόπουλος δεν απέκρουσε σταθερά με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στο βάθος της εστία για το 3-1.

Ολυμπιακός Β': Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (69′ Μουζακίτης), Κουτσίδης, Μαρίνος (81′ Αργυρίου), Ι. Ιμπαγάσα (17′ λ.τ Τσέλιος), Κωστή, Κωστούλας (81′ Πινακάς) και Καράκουτης (69′ Αποστολόπουλος).

Παναθηναϊκός Β': Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι (25′ λ.τ Προδρομίτης), Βουτσάς (70′ Καλοσκάμης), Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Φουρτάδο (70′ Ρόμπι), Κρυπαράκος, Λαμψιάς, Καραμπάς (46′ Σαρδέλης) και Μπιλάλ.

Super league 2 – 2ος όμιλος – 4η αγωνιστική