Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1: Μοιρασιά και χέρι-χέρι στην κορυφή

Χέρι – χέρι στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζουν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έπειτα από το ισόπαλο 1-1 στο Καραϊσκάκη που ήταν γεμάτο ένταση, πάθος και ρυθμό.

Ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με την προβολή του Ίνγκασον (29′) ύστερα από μεγάλο λάθος του Σα, εκμεταλλευόμενος ένα πολύ καλό δεκάλεπτο.

Ωστόσο, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει και στο δεύτερο μέρος πήρε τα ηνία του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» στο β’ ημίχρονο κυριάρχησαν, έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι του Βαλμπουενά στο 64′ και πίεσαν πολύ για την ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, κράτησε και έφυγε αήττητος από το Φάληρο. Το ντέρμπι έμεινε στο 1-1 με τους δύο αντιπάλους να παραμένουν ισόβαθμοι με 28 βαθμούς στην κορυφή.

Προβάδισμα με τον Ίνγκασον για τον ΠΑΟΚ στο ημίχρονο του ντέρμπι

Το ντέρμπι κορυφής ξεκίνησε με καλό ρυθμό, αλλά με λάθη εκατέρωθεν. Και οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να οργανωθούν γρήγορα στην άμυνα, ο Ολυμπιακός, ωστόσο, ήταν εκείνος που έδειχνε πιο επικίνδυνος, αλλά οι τελικές του Βαλμπουενά στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ανησύχησαν τον Ζίβκοβιτς. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ δεν πλησίαζε με αξιώσεις στην ερυθρόλευκη περιοχή και είχε μόλις μια τελική με μακρινό σουτ του Μπίσεσβαρ που πέρασε ψηλά άουτ.

Από το 25′ και μετά όμως ο Δικέφαλος άρχισε να… πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Το παιχνίδι είχε αρκετές στατικές φάσεις, και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν μία από αυτές και να προηγηθούν.

Στο 29′ ο Μίσιτς έφερε την μπάλα με επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ μέσα στην περιοχή, ο Σα στην προσπάθειά του να μπλοκάρει είδε την μπάλα να του φεύγει από τα χέρια, και ο Ίνγκασον, ο οποίος ακολουθούσε τη φάση, με προβολή έκανε το 0-1![/caption]

Το προβάδισμα του ΠΑΟΚ επηρέασε τον Ολυμπιακό, με τους παίκτες του Φερέιρα να πιέζουν ψηλά και να δυσκολεύουν τους ερυθρόλευκους, κλείνοντας παράλληλα σωστά τους χώρους.

Ο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγή πριν το ημίχρονο περνώντας τον Σουντανί στη θέση του Μασούρα και αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 4-4-2. Οι ερυθρόλευκοι στο τελευταίο πεντάλεπτο έδειξαν να συνέρχονται, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με μια καλή στιγμή για την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Σουντανί στο 45′ ύστερα από σέντρα του Τσιμίκα πέρασε πάνω από το οριζόντιο.

Ο Βαλμπουενά διαμόρφωσε το τελικό 1-1 με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 49′ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Ο Ποντένσε έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Ελ Καντουρί και όπως φάνηκε στο ριπλέι υπήρξε επαφή, με τον Σάντσεθ Μαρτίνεθ όμως να να δίνει εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο οι τελικές των Ελ Αραμπί και Σουντανί μέσα σε δύο λεπτά (στο 56′ και στο 57′) δεν προβλημάτισαν τον Ζίβκοβιτς.

Ο Φερέιρα… γύρισε τον σχηματισμό του ΠΑΟΚ σε 4-5-1 προσπαθώντας να βάλει φρένο στην ενέργεια που είχε ο Ολυμπιακός. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε με αξιώσεις για πρώτη φορά την ερυθρόλευκη περιοχή στο 60′ αλλά το σουτ του Μίσιτς στην κίνηση πέρασε άουτ. Ο Μαρτίνς φρέσκαρε το κέντρο του αντικαθιστώντας τον Μπουχαλάκη με τον Καμαρά με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Ο Ολυμπιακός επέμεινε και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 64′. Ο Γιαννούλης ανέτρεψε τον Ποντένσε, ο Ισπανός ρέφερι έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Βαλμπουενά με όμορφη εκτέλεση έγραψε το 1-1.

Ο Γάλλος άσος στην εκτέλεση του πέναλτι τραυματίστηκε, υποχρεώνοντας τον Μαρτίνς να πραγματοποιήσει και την τρίτη του αλλαγή νωρίς στο ματς, περνώντας τον Γκερέρο. Ο Φερέιρα με την ισοφάριση του Ολυμπιακού προχώρησε σε δύο γρήγορες αλλαγές με τους Μαουρίσιο και Άκπομ να περνούν στις θέσεις των Ελ Καντουρί και Σβιντέρσκι.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει το μομέντουμ και στο 69′ έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του Σουντανί μέσα από την περιοχή πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο.

Το σκηνικό δεν άλλαζε, με τον Ολυμπιακό να επιμένει, με τον Ελ Αραμπί στο 79′ να χάνει μοναδική ευκαιρία καθώς εξ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς! Κόντρα στη ροή του ματς ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 85′ σε αντεπίθεση με σουτ του Πέλκα, το οποίο μπλόκαρε ο Σα.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ψάχνει επίμονα το 2-1. Στο 87′ ο πολύ σταθερός Ζίβκοβιτς έδιωξε το δυνατό σουτ του Γκερέρο σε κόρνερ και στην αμέσως επόμενη φάση η προσπάθεια του Ελ Αραμπί πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στις καθυστερήσεις το σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή ήταν η τελευταία ουσιαστική προσπάθεια των ερυθρόλευκων να πάρουν τη νίκη στο φινάλε. Η προσπάθειά του κατέληξε άουτ και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ στο ντέρμπι κορυφής στο Φάληρο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης (60′ Καμαρά), Γκιγέρμε, Βαλμπουενά (66′ Γκερέρο), Μασούρας (41′ Σουντανί), Ποντένσε, Ελ Αραμπί

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μάτος, Μίσιτς, Αουγκούστο, Λημνιός, Ελ Καντουρί (66′ Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ (82′ Πέλκας), Σβιντέρσκι (66′ Άκπομ)

Πηγή:gazzetta.gr