Ολυμπιακός Καλ.- Αστέρας Αρφαρών 3-1: Ντουμπλάρισε τα τρίποντα (φωτο & βίντεο)

Τη μοναξιά της κορυφής στην Α1 τοπική, έστω και προσωρινά, απολαμβάνει από το απόγευμα του Σαββάτου (9/10) ο Ολυμπιακός Καλαμάτας.

Έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ, οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 3-1 του Αστέρα Αρφαρών και διπλασίασαν τις νίκες τους, μετά το 1-0 στην Κορώνη επί της Θύελλας Χαρακοπιού στην πρεμιέρα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά παιχνιδιού, με τον Καρούμπα να ανοίγει το σκορ στο 18′, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί ματς.

Στο 31′ ο Δασκαλάκης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε μέσα από έναν όμιλο παικτών και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μένη Σακκά που αιφνιδιάστηκε (2-0).

Με την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στο “Γ. Λουκαρέας” ο Ολυμπιακός έφτασε και σε τρίτο τέρμα, όταν από εξαιρετική ασίστ του Καρούμπα, ο Κάρδαρης πρόλαβε και “τσίμπησε” την μπάλα στην έξοδο του Μένη Σακκά και έκανε το 3-0.

Από εκεί και ύστερα οι παίκτες του Μιλτιάδη Μαυροειδή πάτησαν… φρένο και σε συνδυασμό με την κούραση, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πατήσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μουσελίνου και να μειώσουν.

Ήταν το 74ο λεπτό, όταν ο Κώστας Καπόγλης εκτέλεσε δυνατά πλάγιο άουτ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Παναγιώτης Καπόγλης με σουτ την έστειλε στον ουρανό των διχτύων για το τελικό, όπως αποδείχθηκε, 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛ. (Μιλτιάδης Μαυροειδής): Μουσελίνος, Αρβανίτης (78′ Τζούβελης), Σταματόπουλος, Κωνσταντόπουλος (88′ Τζάνος), Γιαννακόπουλος, Καρούμπας, Γιοβάνης (89′ Μαρίνος), Ιατρόπουλος, Δασκαλάκης, Κάρδαρης, Κουπούζος (63′ Αφάλης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ (Δημήτρης Αναστασόπουλος): Μένης Σακκάς, Παντσιώτης, Χριστόπουλος, Μπαράι (8′ λ. τρ. Κώστας Καπόγλης), Ζερβάκος (56′ Βανικιώτης), Καράμπελας, Μπούρας, Φέστας, Κώστας Σακκάς (63′ Μαρκόπουλος), Παναγιώτης Καπόγλης, Δωδέκατος (63′ Σουλιμάς).