Ολυμπιακός-Άρης 3-0: Στα προκριματικά με τριάρα

Οι ερυθρόλευκοι, μία εβδομάδα πριν το πρώτο παιχνίδι με την Νέφτσι Μπακού για τα προκριματικά του Champions League, επικράτησαν του Αρη με 3-0 σε φιλικό που έγινε στοΚαραϊσκάκη – Καμαρά, Εμβιλά και Ραντζέλοβιτς τα γκολ των Πειραιωτών.

Στην πρόβα τζενεράλε ενόψει του πρώτου παιχνιδιού με την Νέφτσι Μπακού για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Αρη στο φιλικό που πραγματοποιήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Καμαρά και Εμβιλά και ένα στο δεύτερο με τον Ραντζέλοβιτς.

Τρία εντυπωσιακά γκολ, με τον Καμαρά στο 37’ να σκοράρει με τρομερή κεφαλιά από το πέναλτι και τον Εμβιλά στο 43’ με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση. Στο 77’ ο Κούντε πέρασε όποιον βρέθηκε μπροστά του, έστρωσε στον Ραντζέλοβιτς και ο Σέρβος διαμόρφωσε το 3-0.

Οι Πειραιώτες πήραν πολύ καλό βαθμό στο τελευταίο τους τεστ πριν το πρώτο παιχνίδι με την ομάδα του Μπακού και πλέον επικεντρώνονται στις μεγάλες μάχες με την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν. Ο Αρης από την άλλη, ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μισάωρο, όπου είχε δύο δοκάρια με τους Σάσα και Μπρούνο Γκάμα και έδειξε ότι θα είναι και φέτος ανταγωνιστικός.

Οι Κίτρινοι την ερχόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν την Αστάνα για τα προκριματικά του UEFA Conference League.

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε τον Ολυμπιακό με 4-3-3, έχοντας τον Τζολάκη μπροστά από την εστία και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Σωκράτη και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν στα χαφ, με τους Μασούρα, Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί στην τριάδα της επίθεσης. Ο Ακης Μάντζιος από την άλλη παρέταξε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο φαληρικό γήπεδο με την εξής 11άδα: Ντένις, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Γκαρσία, Μπερτόγλιο και Μαντσίνι.

Δύο δοκάρια ο Αρης

Το πρώτο 15αλεπτο πέρασε χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Στη συνέχεια ο Αρης ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 16’ ο Σάσα σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Μπεναλουάν πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κωνσταντίνου Τζολάκη.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Σάσα. Ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Βραζιλιάνος μέσος σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Η κατοχή ήταν στο 60-40 υπέρ των Πειραιωτών, αλλά ο Αρης ήταν αυτός που έκανε τις ευκαιρίες.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο φαληρικό γήπεδο, οι Κίτρινοι είχαν νέο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Μπρούνο Γκάμα. Ο Μαντσίνι έστρωσε ωραία στον συμπαίκτη του, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός σούταρε με το δεξί, αλλά όπως και στην περίπτωση του Λούκας Σασα, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη και έφυγε άουτ.

Γκολάρες από Καμαρά και Εμβιλά

Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και στο 37’ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με τον Μαντί Καμαρά. Οι Πειραιώτες αναπτύχθηκαν ωραία, ο Ραντζέλοβιτς σέντραρε από δεξιά και ο Αφρικανός μέσος με τρομερή κεφαλιά από ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντένις για το 1-0.

Εξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το 2-0 με τον Εμβιλά. Ένα ακόμα εντυπωσιακό γκολ. Ο Ραντζέλοβιτς πίεσε, έκλεψε, έδωσε στον Ελ Αραμπί, αυτός πάσαρε στον Γάλλο μέσο με το εξωτερικό φάλτσο και ο Εμβιλά με ένα εκπληκτικό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ντένις και διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών. Το ένα γκολ πιο εντυπωσιακό από το άλλο, με τους Ερυθρόλευκους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 2-0.

Αλλαγές από τους δύο προπονητές

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε τρεις αλλαγές, με τον Πορτογάλο να βάζει στο παιχνίδι τους Αγκιμπού Καμαρά, Λαλά και Χασάν, με τους τρεις παίκτες να παίρνουν τις θέσεις των Μαντί Καμαρά, Ανδρούτσου και Μασούρα. Μετά τις αλλαγές, ο τεχνικός του Ολυμπιακού γύρισε το σύστημα σε 4-4-2. Από την πλευρά του ο Μάντζιος άλλαξε τερματοφύλακα, με τον Κουέστα αντί του Ντένις.

Στο 55’ ο προπονητής του Αρη έκανε τρεις ακόμα αλλαγές, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Μήτρογλου, Τζέκο και Μπρούνο αντί των Μπρούνο Γκάμα, Μπερτόγλιο και Ματίγια και δέκα λεπτά αργότερα ο Πέδρο Μαρτίνς «απάντησε» με τους Κούντε, Ουσεϊνού Μπα και Βρουσάι στις θέσεις των Μπουχαλάκη και Σεμέδο και Ελ Αραμπί.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με την μπάλα να παίζεται στον χώρο του κέντρου. Οι αλλαγές και οι συχνές διακοπές δεν άφησαν να παιχτεί ποδόσφαιρο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο πρώτο 25άλεπτο του δεύτερου μέρους δεν υπήρξε ούτε μια καλή φάση.

Στο 70’ είχαμε τρεις ακόμα αλλαγές για τον Αρη, με τους Μάνο, Χαϊροβιτς και Γκανέα να παίρνουν τις θέσεις των Σάσα, Μαντσίνι. Ματέο Γκαρσία. Στο 72’ ο Ραντζέλοβιτς σούταρε από μακριά και ο Κούεστα απέκρουσε σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Βρουσάι βρήκε χώρο, δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

«Σλάλομ» Κούντε, σουτ Ραντζέλοβιτς και 3-0!

Στο 77’ ο Ολυμπιακός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με γκολ του Ραντζέλοβιτς, μετά την εντυπωσιακή ενέργεια του Κούντε. Ο Αφρικανός χαφ απέφυγε όποιον παίκτη του Αρη βρέθηκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Σέρβο, αυτός στόπαρε ωραία με το αριστερό, σούταρε με το δεξί και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Μετά το γκολ ο Μαρτίνς έκανε τρεις ακόμα αλλαγές, με τους Αβραάμ, Σουρλή και Τσούμιτς στις θέσεις των Παπασταθόπουλου, Εμβιλά και Ραντζέλοβιτς.

Λίγο αργότερα ο Μπεναλουάν δέχθηκε ένα χτύπημα στον αστράγαλο και ο Μάντζιος τον αντικατέστησε με τον Ασλανίδη. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έριξαν στροφές, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει νικητή τον Ολυμπιακό με 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος (46′ Λαλά), Σεμέδο (65′ Ουσεϊνού Μπα), Παπασταθόπουλος (79′ Παπαδόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65′ Κούντε), Καμαρά (46′ Χασάν), Ραντζέλοβιτς (79′ Τσούμιτς), Μασούρας (46′ Αγκιμπού), Αραμπί (65′ Βρουσάι).

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Ντένις (46′ Κουέστα), Σάκιτς, Μπεναλουάν (82′ Ασλανίδης), Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια (55′ Τζέγκο), Ματέο Γκαρσία (69′ Γκάνεα), Γκάμα (55′ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο (55′ Μπρούνο), Μαντσίνι (69′ Μάνος).