Ολυμπιακός Ανάληψης- Πανθουριακός 0-1: Μόνος στο ρετιρέ με γκολάρα Αθανασόπουλου

Με ένα γκολ για highlights από τον Βασίλη Αθανασόπουλο ο Πανθουριακός πέρασε με 1-0 από το Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης επί του Ολυμπιακού Ανάληψης και σε συνδυασμό με την ήττα του Πάμισου στον Κάμπο απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στην Α' τοπική Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου δεν είχε την αποτελεσματικότητα των προηγούμενων αγώνων αλλά κατάφερε και έφυγε απο το Νησί με το πέμπτο τρίποντο στη σεζόν και συνεχίζει απτόητη για το μεγάλο φετινό στόχο του τίτλου.

Ο Πανθουριακός κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να πιστοποιούν το χαρακτήρα της σκληρής ομάδας. Είχαν ένα καλό ημίωρο στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο έμειναν χωρίς τελικές και δεν απείλησαν. Το ματς στα τελευταία λεπτά έγινε "ροντέο" με τον Πανθουριακό να χάνει πέναλτι με τον σκόρερ Αθανασόπουλο κα τους γηπεδούχους να προσπαθούν ανεπιτυχώς να πάρουν στο τέλος το βαθμό.

Ο Πανθουριακος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με πίεση ψηλά προσπάθησε να δημιουργήσει από νωρίς προβλήματα στην περιοχή των ερυθρολεύκων. Στο 7ο λεπτό ο Αθανασόπουλος από θέση εξτρέμ γύρισε την μπάλα με το πλασέ του Κουρούπη να κοντράρει και στη συνέχεια νέο σουτ του Μιχαλέα να μπλοκάρει ο Ανδρουτσόπουλος.

Ο Ολυμπιακός μετά το 15ο λεπτό πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να επισκέπτεται πιο συχνά την περιοχή του Κόκκαλη. Στο 16ο λεπτό ο Παπαθεοδώρου έκανε προσπάθεια και σούταρε άουτ ενώ η κορυφαία στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 17ο λεπτό όταν ο Δημητρίου μπήκε από δεξιά αλλά ο Κόκκαλης έκλεισε την γωνία του και απέκρουσε το πλασέ.

Με ανάπτυξη κυρίως από την δεξιά πλευρά με τον ακούραστο Άρη Σταματελόπουλο και τον Καλογερόπουλο ο Πανθουριακός έφτανε χωρίς δυσκολία στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου αλλά είχε δυσκολία στην τελική πάσα.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός Ανάληψης με τον Νίκο Λιόλιο στον άξονα και τον Άγγελο Σαραντόπουλο να παίρνει πολλές προσπάθειες και με ατομικές ενέργειες να προσπαθεί να τρυπήσει την αμυντική διάταξη των φιλοξενουμένων, φάνηκε αρκετά επικίνδυνος με τις περισσότερες προσπάθειες να έρχονται με μακρινά σουτ.

Ο Πανθουριακός μπήκε μπροστά στο σκορ με ένα έξοχο σε εκτέλεση τέρμα από τον Βασίλη Αθανασόπουλου. Ο Γιάννης Καλογερόπουλος έβγαλε την σέντρα από δεξιά και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος έπιασε ένα αριστουργηματικό βολ πλανέ στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ανδρουτσοπούλου για το 1-0 στο 30'. Στο 36' ο Κουρούπης είχε συρτό σουτ που πέρασε άουτ ενώ η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε στον Ολυμπιακό Ανάληψης με τον Σαραντόπουλο να κάνει το σουτ αλλά τον Κόκκαλη να διώχνει σε κόρνερ.

Κυρίαρχος στο β’, αγωνία μέχρι το φινάλε

Ο Πανθουριακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα "κλείδωνε" τη νίκη. Στο 47' μετά από 30άρα μπαλιά του Άγγελου Μπαστακού στην πλάτη της άμυνας ο Πουλάκος είχε διπλή ανεπιτυχή προσπάθεια για γκολ καθώς το πρώτο σουτ απέκρουσε ο Ανδρουτσόπουλος και το δεύτερο πέρασε άουτ. Στο 50' μετά από σέντρα του Κουρούπη ο Γιαννακόπουλος έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ και στην εκτέλεση ο Γιαννακόπουλος και πάλι έπιασε την κεφαλιά, αυτή τη φορά άουτ.

Στο 67' ο Βασιλόπουλος, ο οποίος πέρασε νωρίτερα αλλαγή καθώς δεν ήταν 100% έτοιμος μετά από ένα μικρό τραυματισμό στη διάρκεια της εβδομάδας, έκανε την κάθετη κίνηση αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Ανδρουτσόπουλος. Ίδια κατάληξη είχε και πλασέ του Αθανασόπουλου στο 74' μετά από ωραίο κόψιμο του Σταματελόπουλου.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός βγήκε με περισσότερους παίκτες στην επίθεση και ο Αθανασόπουλος στο 92' πήρε την κάθετη και έφυγε μόνος στην κόντρα. Σε κίνηση να αποφύγει τον Ανδρουτσόπουλο ανατράπηκε και ο Ψηλοαναγιώτης υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Αθανασόπουλος αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 93' ο Αθανασόπουλος είχε μια ακόμη τελική άουτ ενώ η τελευταία φάση ανήκε στους γηπεδούχους με τον Σαραντόπουλο να κάνει σέντρα σουτ και τον Οδεμισιώτη να απομακρύνει σε κόρνερ.

Ολυμπιακός Ανάληψης: Ανδρουτσόπουλος, Δημητρακόπουλος, Σαραντόπουλος, Κακογιάννης, Τσώνης, Παπανδρέου (70' Καλογερόπουλος Β.), Δημητρίου, Λιόλιος, Καλογερόπουλος Γ., Θεοδοσόπουλος, Παπαθεοδώρου.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Σταματελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Πουλάκος (61' Βασιλόπουλος), Μιχαλέας, Αθανασόπουλος, Κουρούπης (90' Αρβανίτης), Καλογερόπουλος (46' Ράπτης).